Boşanma ve çocuk;

Bu makalede boşanmadan çocuklar nasıl etkilenir, boşanma çocuğa nasıl söylenir gibi konularla ilgili bilgi vermeyi amaçladım.

İyi bir boşanma gerçekleşmediği taktirde boşanmış aile çocuklarının, daha fazla ruhsal sorun (anksiyete, depresyon, kişilik sorunları vs) yaşadığı, daha az özgüvenli oldukları ve ileride evlilik ve ilişki sorunlarını daha sık yaşadıklarını biliyoruz.

Sevgili okuyucularım, kimse boşanmak için evlenmez ancak evliliği kurtarmak mümkün olmadı ya da evlilik terapisi işe yaramadı ise artık hedef iyi bir boşanma olmalı iyi boşanma ile ne kastettiğimi aşağıda ayrıntılı olarak anlattım. İyi bir boşanma ile boşanmış aile çocuklarınında boşanmamış aile çocukları kadar sağlıklı olacaklarına dair yayınlar bulunmaktadır.

İyi boşanma prensipleri

1- Çocuk bağlı olduğu ebeveynde kalmalı (çok büyük oranda anne)

2- Giden taraf görme ve iletişim konusunda istikrarlı olmalı

3- Boşanan eşler sitem, öfke gücenme gibi duyguları çocuk üzerinden yaşamamalı

4- Eşlerin anababa ve diğer akrabaları da boşanma konusunda eğitilmeli, örneğin arkadan negatif konuşmanın çocukları ne kadar yaralayabileceği anlatılmalı.

5- Boşanma rahat ve kararlı bir biçimde konuşulmalı, çocuklara bu durumdan kesinlikle sorumlu olmadı anlatılmalı ve çocuğa ana-babalığın ortak bir biçimde sürdürüleceği vurgulanmalı.

6- Özel günlerde okul gösterisi vs, eski eşler mümkünse ortak katılmalı (yan yana olmak zorunda değiller)

7-**Alacağınız 1 seans boşanma danışmanlığı çocuğunuzun kaderini dolayısı ile sizin mutluluğunuzu pozitif yönde çok değiştirecektir. Önemle vurguluyorum.

Dr.M. Levent Soylu


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!