Boşanma nedenleri; Neden boşanıyoruz?

Boşanma nedenleri hem karmaşık hem içiçelikler içeren kavramlardan oluşur. O yüzden ben pratik meslek hayatımda sık gördüklerimi derledim.

1-Kendini yeterince tanımama ; kendini ve aile kültürünü farketmeden, önemsemeden, ortak alan, ortak kültürel, dini, sosyal birleşenleri analiz etmeden yapılan evlilikler.

2-Eşi yeterince tanımadan evlenme; kısa sürede ya da duygusal olarak yalnız, sahipsiz, parasız, aldatılmış bir süreçte yapılan evliliklerde boşanma çok hızlı ve sık yaşanır. Nasılsa düzelir inancı

3-Evliliğe bakış farklılıkları; kadın-erkek rolleri, evlilikten beklentiler, evlilikte cinsiyet rolleri, mesafe ayarlama; aşırı yakınlık ya da uzaklık.

4-Farklı sosyokültürel düzeylere aidiyet, aile kültürleri

5-Psikiyatrik süreçler, hastalıklar-şiddet, özellikle ataklarla gelen rahatsızlıklar oldukça aldatıcı olabilir. Evlendiniz her şey iyi ancak 3 ay sonra psikotik bir atak evliliği bitirebilir. Yada bağımlılıklar evlilik öncesi çoğunlukla gizlenir.

6-Kişilik sorunları yarım kalmış işlerin yansıtılması, özellikle ilk 7 yaşta yaşananlar, seyredilenler, stres altında evliliğe yansıtılırlar ve kişi çoğunlukla bu hipnotik denebilecek süreci aşamaz

7-Aldatma, aslında aldatan da aldatılanda uzun zamandır zaten kendini aldatıyordur.

8-İletişim sorunları, dinlememe, geri bildirim vermeme, aynı anda konuşma, kendi geçmişini yansıtma vb bir çok iletişim hatası evliliği yıpratır. En çalışılabilir ya da engellenebilir boşanma nedeidir.


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!