Botoks Clostridium Botilinum adlı bir çeşit bakteriden laboratuar ortamında elde edilen ve hareketli kırışıklıklar dediğimiz mimik kırışıklıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Botoks uygulamaları 1989 yılında FDA ( Amerikan İlaç ve Gıda Kurulu ) tarafından estetik kullanım için onay almıştır.

Yüz mimiklerimizi yapmamızı sağlayan kaslar yıllar süren kullanım sonucu cilt üzerinde kırışıklıklara yol açar. Hareketli kırışıklıklar dediğimiz bu bölgelere uygun aralıklarla botoks yapıldığında hareketler azaltılacağı için kırışıklık oluşumu engellenir.

Hangi Kırışıklıklara Uygulanabilir?

En sık uygulama alananu alın, göz çevresi(kaz ayakları ), kaş arasıdır. Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılmasıi burun kökü kenarlarındaki tavşan çizgilerinde, dudak üzerindeki sigara çizgilerinde, burun ucu kaldırmada, dudak köşelerindeki çizgilerde olduğu gibi ileri botoks uygulamaları da yapılabilmektedir.

Uzun yıllardır yüzün üst kısmında uygulanan botoks kullanımı son yıllarda geliştirilerek çene gevşeme ve sarkmaları düzeltmek, boyun çizgilerinin azaltılmasında burun ucu şeklinin değiştirilmesi ve dudaklarda gülme sırasında dişetlerinin fazla görüldüğü durumlarda da başarı ile kullanılabilmektedir.

Botoks Nasıl Uygulanır ve Etki Eder?

Lokal soğuk uygulamanın arkasından çok küçük uçlu iğnelerle etkilemek istenilen kas grupları üzerine küçük enjeksiyonlar tarzında uygulanır. Anestezi gerektirmez rahatsızlık hissi vermez ve kişi normal yaşantısına hemen dönebilir.

Botoks uygulandığı alanlarda bulunn kas guruplarında geçici olaraka kasılma fonksiyonu azaltıldığı için bu alanlarda oluşan kırışıklıklar ortadan kalkar.

Etki Ne Zaman Başlar ve Ne Kadar Sürer ?

Botoks uygulaması yapıldıktan 3-5 gün sonra etkileri görülmeye başlari etkisi 4-6 ay sürer. Uygulama yapıldıktan sonra ilacın etkisi zamanla azalmaya başlar. Kalıcı etkisin yoktur. Düzenli aralıklarla uygulanan botoks uygulamaları ilacın etki süresini artırır.

Uygulama Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Uygulamadan 4 saat sonrasına kadar bu bölgeye masaj ve makyaj yapılmamalıdır. Bu süre içerisinde ağır egzersiz yapılmamalı baş aşağıya doğru eğilmemelidir. Uygulama sırasında oluşan küçük bombeler ve kızarıklıklar birkaç sasat içerisinde kaybolur.

Yan etkisi Var Mıdır?

Yapıldığı alanlarda bazan küçük morluk veya kızarıklık oluşabilir. Bu etkiler çok kısa sürede geçer.

Estetk Botoks uygulamalarında diğer bir alan da aşırı terlemenin tedavisidir. Tıpta Hiperhidroz diye adlandırılan bu durumlarda kişiler el, ayak ve koltuk altlarındaki aşırı terlemeden dolayı sosyal hayatlarında birçok olumsuz durumlarla karşılaşabilmektedirler. Terleme alanlarına deri altına enjekte edilen Botoks uygulamaları buradaki sinirlerin çalışmalarını bloke ederek ter üretimini engeller. Yaklaşık 30 dakikalık bu uygulama sonrası 8-12 ay süresince terleme şikayeti kalmaz. Etki geçtiğinde tekrar uygulama yapılabilir. Bu süre içerisinde aşırı terlemeyle ortaya çıkan kötü koku ve giysilerdeki ıslaklık ortadan kalakacağı için yaptıran kişiye konforlu bir yaşam sunar.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!