Botox  uygulamaları
Botox uygulamaları

Botox uygulamasında kullanılan madde, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan Botulinum toksin A adlı bir proteindir. Kullanılan ürünler FDA ve CE onaylıdır.

Bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Bu yolla mimik hareketlerden kaynaklı olan çizgilerin (kaş ortası, kaz ayağı, göz altı, alın, dudak üstü gibi) tedavisinde kullanılır. Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Botox etkisi süresince uygulanan bölgede mimik hareketlerini geçici süreyle yapamazsınız.

Botox’un etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki 3-4 ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça Botox’un etkisi 6-9 ay kadar devam edebilir.

Tedavi sonrası 3-4 saat kadar mimiklerini kullanmamalı, baş aşağı pozisyonda uzun süreli kalmamalı, yatmamalıdır. Botox uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir ve her türlü kozmetik ve makyaj ürünü kullanılabilir, ancak hamam sauna gibi çok sıcak bir ortama girmemeli, çok ağır egzersiz yapılmamalıdır. Enjeksiyon yapılan bölgelere masaj yapılmamalı, fazla ovuşturulmamalıdır. Gerekli olursa 15 gün sonra hasta kontrole çağrılabilir.

Botox bir mucize değildir. Yüzünüzde kalıcı olarak hiçbir değişiklik yapmayacaktır. Botox uygulamaları sadece yüzünüzün belli bölgelerindeki kırışıklıklarda geçici düzelme sağlar.

Botox 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde Botox’un hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Alerjik değildir. Alerji testine ihtiyaç yoktur. Ancak doktorunuz ihtiyaç duyarsa test yapabilir. Uygulama sırasında anestezi gerektirecek bir acı duyulmamaktadır.

Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, şişlik(1-2 günde) , morluk (5-7 günde), geçici baş ağrısı, göz kapağı düşüklüğü (birkaç haftada) kendiliğinden düzelir.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!