Botox!!
Botox!!

Botox Nedir ?
Botox, Clostridium Botulinum isimli bakteri tarafından salgılanan protein yapıda bir ilaçdır.

Nasıl etki eder?
Kas içine enjekte edildiğinde kasın hareketini geçici olarak zayıflatır ya da durdurur. Yüzün mimik kaslarının fonksiyonuna ya da bu kasların aşırı kullanımına bağlı olarak hemen üzerindeki cilt yapısında zamanla kırışıklıklar oluşmaktadır. Bu yüzeyel kasların hareketini etkileyerek üzerinde kendisine bağlı derideki kırışıklıların ve çizgilerin görünümünü azaltılabilmektedir.

Etkisi ne zaman başlar ve ne kadar devam eder?
Botox işleminden sonra etki kişinin kas yapısının belirleyici olması nedeniyle 3-7 gün içerisinde başlar, 10. gün daha belirgin hale gelir. Etkinlik 3 ya da 6 ay sürebilmektedir, yine bunu belirleyen kas yapısıdır, güçlü ve büyük kaslarda ya da mimik hareketi fazla olan kişilerde bu süre kısalmaktadır. İşlemin belirli aralıklarla düzenli bir şekilde uygulanması zaman içerisinde hem uygulanan Botox miktarını düşürebileceği gibi bu süreyi de uzatmaktadır.

Tedavi süresi nedir?
İşlem çok ağrılı bir işlem olamamasına rağmen ağrı eşiği düşük kişilerde 15 dakika önce topikal anestezik kremlerin kullanımı sonrasında uygulama alanlarına bağlı olarak 5-10 dakika sürmektedir. Uygulama yapılacak olan bölgeler belirlendikten sonra, kişi dik pozisyonda otururken, özel ince uçlu iğneler kullanılarak belirlenen miktarda ilaç, kas içine enjekte edilir.

Tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenler?
Uygulama sonrası kişinin yine başını dik pozisyonda 2-4 saat tutması, uygulama yapılan bölgede ki kasları çalıştırması ve bu bölgelere masaj yapmaması, ağır egzersizlerden kaçınması istenir.

Yan Etkisi Var mıdır?
Bilinen bir yan etkisi olmamakla beraber, uygulama tekniğine bağlı olarak enjeksiyon bölgesinde hafif morluk, şişlik veya kızarıklık olabilir. Botox uygulamasının yüzün anatomik yapısına hakim, kas yapısında var olabilecek varyasyonlar hakkında bilgi veya tecrübeye sahip dermatolog ya da bir plastik cerrah tarafından yapılması uygundur. Ayrıca kaş veya göz kapağında nadirde olsa düşme ya da asimetri oluşabilir, bu ise zaman içinde düzelecektir veya tekrar düzeltmeye yönelik uygulamalar ile ortadan kaldırılabilir.

Kimlere Botox Yapılmaz ?
Gebeler, bebek emziren kadınlar, her hangi bir kas veya nörolojik hastalığı olanlar, uygulama yapılacak alanda mevcut bir cilt hastalığı olanlar Botox yapılmaması gereken kişilerdir.

Hangi Bölgelere Uygulanır?
botox-2Genel olarak yüzün üst 1/3 kısmı dediğimiz alan, Botox için mükemmel sonuç alınan bölgelerdir. Alın bölgesindeki yatay çizgiler, göz kenarındaki kaz ayakları, kaş arası, burun kenarındaki çizgiler belli başlı uygulama alanlarıdır. Ayrıca kaş kaldırma, burun ucunu kaldırma, dudaklardaki çizgiler (smoker’s lines), boyunda ki kırışıklıklar diğer uygulama alanlarıdır.

Botox ile Aşırı Terleme Tedavisi

Hiperhidroz (aşırı terleme) tedavisinde Botox etkin ve güvenilir bir yöntemdir. Özellikle koltuk altı en çok tercih edile bölgedir. Lokal anestezik kremlerin uygulaması sonrasında oldukça konforlu, ağrısız bir yöntemle ter bezlerinin bulunduğu yüzeyel dermise çoklu enjeksiyonlar yapılır. İşlemin etkinliği 6-9 ay sürmektedir, sıklıkla yaz aylarına yakın uygulama yapılmaktadır. El ve ayak için yapılacaksa öncesinde ağrı için sinir blokajı yapılabilmektedir.


Gaziantep Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!