Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Botox, bir bakteriden salınan toksinden elde edilmektedir. Son yıllarda estetik cerrahi alanında kullanılmaya başlanan Botox, sinir- kas kavşağında etki ederek kaslarda geçici gevşemeye neden olmaktadır. Estetik uygulamalarda Botox, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletme yada ortadan kaldırmak amacıyla kullanılır.

Botox, mimik kaslarının aşırı kullanımı sonucunda özellikle alın bölgesindeki yatay çizgilenmelerde burun sırtında, kaşların arasındaki dikey çizgilenmelerde ve kazayağı denilen göz kenarındaki kırışıklıklarda kısaca yüzümüzün üst yarısında ortaya çıkan çizgilenmelere karşı uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Botox uygulaması kolay ve güvenilir bir yöntemdir. İlaç istenilen bölgelerde kas içine enjekte edilerek kaslarda gevşemeye ve kasların üzerindeki kırışıklarda düzleşmeye neden olur. İlacın etkisi 3-7 gün içinde tam olarak oturur. Ortalama etki süresi 4-6 aydır.

İlacın yan etkileri uygulama alanına bağlı olarak, gözkapağında düşme ve çift görme olabilir. Ortalama 2 haftada yan etkilerde düzelme olur. Hamileler ve bazı nörolojik hastalıkları bulunanlar dışında Botox güvenle kullanılabilir.

Botox ayrıca aşırı terleme tedavisinde de kullanılır. Etki süresi 4-12 ay arasında değişir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!