Botox kimlere uygulanabilir, kimlere uygulanamaz?
Botox kimlere uygulanabilir, kimlere uygulanamaz?

Botulinum toksininin kaslara enjekte edilerek kasta geçici tipte kısmi felç yapmasıyla meydana gelen, genelde kırışıklıkları ve sarkmaları belirli bir süre için engellemek maksatlı yapılan bir uygulamadır. Bu yöntemle botulinum toksin maddesi kas içine çok az miktarda enjekte edilerek kırışıklara neden olan kasların gerginliği azaltılır. Uygulama ortalama on beş yirmi dakikada tamamlanılır. Anestezi gerektirmez. Uygulamadan sonra etkisi ortalama sekiz aya kadar sürebilir.

Botox Uygulama Bölgeleri:

Alın kırışıklıkları, kaşlar arası kırışıklıklar, göz çevresi, dudak kenarı ve üst dudak üzeri kırışıklıklar, yanak sarkmaları gibi genelde yüzdeki tüm kırışıklıklara uygulanabilir.

Botox Kimlere Uygulanabilir, Kimlere Uygulanamaz?

Genel prensip olarak hamilelere ve kas hastalığı olanlara uygulamamak gerekir. Anestezi gerektirmez. Çok ufak uçlu iğnelerle uygulandığı için uygulama genelde ağrısız geçer. Tedavi etkinliği ortalama uygulamadan hemen sonra başlar, arzu edilen tam etki yaklaşık on gün içerisinde oturur. Botulinum etkisi tedavi için uygulandığı bölgelerde ortaya çıkar.

Uygulama Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Uygulama bölgesi üzerine işlemden sonra dört saat mekanik ve fiziksel baskı yapılmamalı, uygulanan bölgeye bir gün boyunca masaj yapılmamalı ve ovuşturulmamalıdır. Uygulamadan sonra ağır egzersiz hariç bir çok günlük aktivitenize devam edebilirsiniz.


Kahramanmaraş Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!