Botoks uygulamasında Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen protein kullanılır. Uygulanan bölgedeki kasın görevini geçici olarak azaltır veya durdurur. Kas kasılma görevini yapamayınca ciltte oluşan kırışıklıklar da yok olur.

Uygulama alanları

-Kaş arası uygulaması
-Alın uygulaması
-Göz kenarı uygulaması
-Ağız çevresi
-Çene uygulaması
-Boyun uygulamaları
-Burun ucunun kaldırıması veya köküne yakın yer alan yatay çizgiler
-Alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgi
-Avuç içi, ayak, yüz ve koltuk altındaki aşırı terlemenin tedavisi

Botoks ameliyatsız estetik uygulamaları içerisinde en sık kullanılan uygulamadır. Botoks uygulanırken lokal anestezik bir krem kullanılır. Direkt olarak ürün kırışık olan bölgelere enjekte edilir. Çok küçük miktarda botoks çok ince iğnelerle kırışıklığın giderilmesi istenen alana uygulanır. İlaçlar çok küçük iğnelerle verildiği için rahatsızlık hissi azdır. Uygulama sırasında hastalar çok az acı hissederler. Anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır. Botoks uygulamasından sonra kişi hemen sosyal yaşantısına geri dönebilir. Gereksiz yere fazla çalışıp kırışıklığa neden olan, yüzün sarkmasına neden olan bölgelerde tercih edilir. Botoks etkisi 2-3 günde başlar, uygulamanın gerçek sonucuna yaklaşık 10-15 gün içinde ulaşılır. Bu süre içerisinde doktorunuz tarafından kontrollere çağrılırsınız. Alt yüz bölgesi hassas olduğundan, botoks uzman kişilerce yapılmalıdır.

Botoks bakteriden elde edilen tıbbi bir maddedir. Nörolojik hastalıkların tedavisinde de yaygın olarak kullanılır. Yüzü şişirmez. Sadece kasları durdurarak kırışıklığa engel olur. Botoks uygulamasından sonra kaş kalkması kişinin kas yapısına bağlıdır. Kas üstündeki alın kaslarının kuvvetli olmasına bağlıdır. Botoks uygularken alın kasının bu fazla çalışan kısmına uygulama yapılması kaşların aşırı kalkmasını engeller. Tedavi etkisi azalırken çizgiler de daha az belirgin olarak ortaya çıkar. Tedavi etkinliği yaklaşık 6 ay devam eder. Tekrar edilen uygulamalar ile tedavinin etkinlik süresi uzatılabilir. Botoks uygulaması bu konuda eğitim almış uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Eğer yüz bölgenizde rahatsız edecek kadar kırışıklık mevcutsa veya sürekli istemsiz kaş çatma hareketi yapıyorsanız, alın çizgileriniz aşırı belirginse, yüzünüzde sarkmalar başladıysa botoks yaptırabilirsiniz. Botoks uygulamasında en iyi sonuçlar 25-65 yaş arasında alınır.

Botoks uygulamasından önce aspirin, C vitamini veya ağrı kesici kullananlarda morarma riski daha yüksektir. Tedaviye karar verdikten yaklaşık 1 hafta önce kadar bu ilaçların kullanılmasının bırakılması tavsiye edilir.

Botoks operasyonundan hemen sonra kişi günlük yaşamına dönebilir. Operasyondan sonra nadiren morarma, şişlik veya kızarıklık gözükebilir. Bunların geçme süresi oldukça hızlıdır. Kişi uygulamadan sonra 4 saat kadar yatmamalı ve öne doğru eğilmemelidir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Botoks; hamilelere, emzirenlere ve çeşitli kas hastalığı olanlara uygulanmaz. Bunun dışında erişkin olan herkese uygulanabilir. Özellikle kaş konusunda rahatsızlığı olan kişilere erken yaşta müdahele edilebilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!