Değerli okurlarım, daha önceki yazılarımda Estetik ve Kozmetik Dermatolojinin nelerle ilgilendiği hakkında genel olarak bir fikir vermeye çalıştım. Bundan sonraki yazılarımda ise daha önce bahsettiğim her bir müdahale ile ilgili sizlere ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

İlk olarak Botulinum toksin (Botox veya Dysport) enjeksiyonlarından bahsedelim. Botox uygulaması gerek kozmetik amaçlı kullanımda gerekse bölgesel aşırı terleme tedavisinde oldukça etkili ve güvenli bir yöntemdir. Kozmetik amaçlı uygulamada Botox, uygulama bölgesindeki mimik kaslarını geçici olarak gevşeterek etkisini gösterir. Bölgesel aşırı terleme tedavisinde ise Botulinum toksini, uygulama bölgesindeki ter bezlerinin işlevini geçici olarak ortadan kaldırarak etkisini gösterir. Her iki uygulamada da etki süreleri benzerlik göstermektedir.

Botox uygulaması ile mimik kaslarının kasılması sonucu oluşan kırışıklıklar (yatay alın çizgileri, dikey kaş ortası çizgileri ve göz kenarlarındaki kazayağı çizgileri) belirgin olarak düzelirken mimik kaslarının dinlenmesi esnasında da gözlenen kırışıklıkların düzelmesi için tekrar eden uygulamalar ve/veya diğer tıbbi müdahalelere gereksinim vardır. Tedaviden ortalama 3-4 gün sonra kırışıklığa neden olan kaslar gevşemeye başlar ve 1-2 hafta içerisinde kırışıklıklar düzelmeye başlar. Botox uygulamasıyla elde edilen bu etki ortalama 2-6 ay kadar sürebilir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu süre, tekrar eden uygulamalarla uzayabilmektedir. Bazı özel durumlarda, çok nadiren Botox uygulaması ile hiç yanıt alınamayabilir.

Kimlere Botox uygulanamaz? Gebe ve emziren kişilerde, göz kapağının yapısal bozukluklarında, sinir sistemi ve kas hastalığı bulunan kişilerde Botox uygulaması yapılmaz.

Uygulama öncesinde doktorunuz gerekli görürse, takip ve tedaviye yanıtı değerlendirmek amacıyla fotoğrafınız çekilecektir. Botox enjeksiyon şeklinde uygulanır; uygulama esnasında ağrı, uygulama sonrasında ise uygulama bölgesinde geçici his kaybı, morarma ve baş ağrısı gözlenebilir. Tedavi sonrası oldukça nadiren, geçici kaş ve/veya göz kapağı düşüklüğü gözlenebilir, bu durum ortalama 2-4 hafta sürebilir. Uygulama sonrası en az 6 saat süreyle aşırı fiziksel aktiviteden, yüz üstü uzanmaktan ve uygulama bölgelerine basınç uygulamaktan kaçınılmalıdır. Uygulama sonrası tedavinin etkisini arttırmak için ilgili mimik kaslarını 2-3 saat süreyle çalıştırmanız (kaş çatma, kaş kaldırma ve gülme) önerilir. Tedavi başarısının ve olası istenmeyen etkilerin değerlendirilmesi için uygulamadan 7-10 gün sonra doktorunuz sizi kontrole çağıracaktır.

Doğru olarak uygulandığında Botox, günlük hayatta çok sık kullanılan ilaçlardan bile daha güvenlidir. Yanlış uygulama tekniği ve/veya yanlış doz kullanımı ise geçici de olsa yüzünüzde kabul edilemez bir görüntüye yol açabilir. Daha ayrıntılı bilgi ve uygulama için lütfen Dermatoloji veya Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanınız ile görüşün. Sağlıklı günler dilerim.


Adana Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!