“Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Botulinum Toksini, orta ve derin kırışıklıkları gidermede cerrahi olmayan, kozmetik bir ürün olarak kabul edilmektedir.

NASIL ETKİ EDER ?

Deride cilt kırışıklıklarına sebep olan neden, cilt altındaki ince kasların kasılmalarıdır. Botulinum Toksini, enjeksiyon yapılan bölgedeki sinirlerde geçişi bloke edip “kas kasılmasını engelleyerek” buradaki derinin kırışıklığını azaltır.

Botulinum Toksini KİMLERE UYGULANABİLİR ?

18-65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyunlardaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Gebe ve emzirenlerde ise uygulanması önerilmez.

Botulinum Toksini EN SIK HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR ?

Boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi, alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgi, iki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgiler, alın bölgesindeki yatay çizgiler, her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılması gibi kırışıklıkların oluştuğu bütün noktalarda uygulanabilir. Ayrıca avuç içi ve koltukaltı terlemelerinde (hiperhydrosis) başarıyla kullanılmaktadır.

UYGULAMA ÖNCESİ VE SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

– Aspirin ve aspirin içeren ilaçlar alınmamalı.

– NSAID (ağrı kesici) ilaçlar uygulamadan 2 gün önce kesilmelidir. Bu ilaçlar kanama olasılığını ve/veya morlukları arttırabilir.

– Uygulama sonrasında 1-2 saat süre ile dik pozisyonda kalınmalı, ağır bir egzersiz yapılmamalı ve enjeksiyon bölgesindeki kaslar çalıştırılmalıdır.

– Uygulama sonrasında 1-2 saat süreyle yüz yıkanmamalı , pudra, kapatıcı, krem vb. şeyler sürülmemelidir.

Botulinum Toksini SONRASI HASTA NE ZAMAN NORMAL AKTİVİTESİNE DÖNER ?

Hasta enjeksiyon sonrası normal aktivitesine hemen dönebilir. Botulinum Toksini etkisi 3 gün sonra başlar, 15 günde etkisi tam olarak ortaya çıkar.

Botulinum Toksini ETKİ SÜRESİ NE KADAR DEVAM EDER ?

Botulinum Toksini uygulaması ortalama olarak 4-6 aylık bir düzelme sağlar. Uygulama sayısı arttıkça bu süre 12 aya kadar uzayabilir. Uygulamanın etkisi geçtikten sonra ise kırışıklıklar tekrar eski haline döner veya cilt eskiye göre daha iyi bir görünüm kazanır.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!