Koltuk altı Botulinum toksin, aşırı terleme tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Botulinum toksin enjeksiyonu, terleme olan bölgede (koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı) cilt içine yapılarak bu bölgedeki ter bezlerini uyaran sinir uçlarının geçici olarak çalışmasını bloke ederek etki eder. Botulinum toksin enjeksiyonundan bir hafta sonra etkisi görülmeye başlar.

Botulinum toksin ile koltuk altı terleme tedavisinin etki süresi ne kadardır?

Botulinum toksin ile koltuk altı terleme tedavisinde etkisi ortalama 6-12 ay arasında sürmektedir. Yapılan araştırmalarda botulinum toksin etkisi geçtikten sonra terleme oranının azaldığı tespit edilmiştir. Koltuk altı terleme tedavisinde botulinum toksin yöntemi 2004 yılında FDA tarafından kabul edilmiştir.

Botulinum Toksin ile Koltuk altı Terleme Tedavisi Kimlere Yapılmaz ?

Botulinum Toksin ile Terleme Tedavisi, hamile ve emziren annelere yapılmaz, kas hastalığı olanlara yapılmaz.

Koltuk altı Terlemesi Nasıl Görülür ?

Koltuk altı terlemesi şikayeti olan kişide koltuk altında aşırı ıslaklık söz konusudur. Bu durumda ne losyon kullanımı ne de deodorant kullanımı fayda etmez. Kıyafetlerde ıslak yuvarlak görünüm ve terlemeye bağlı giysilerin renklerinde terlemeden dolayı renk değişimi ve bozulma olur. Bazı kişiler bu sebepten dolayı günde üç yada dört kez kıyafet değiştirmek zorunda kalırlar. Bu durum kişide mutsuzluğa ve sosyal açıdan sıkıntıya sebep olur.

Botulinum Toksin ile Koltuk Altı Tedavisinde Acı Hissedilir mi ?

Uygulama öncesinde cildin lokal anestetik kremle uyuşturulması ve sonrasında da soğuk uygulanacak olması ağrıyı azaltır.

Koltuk altı Botulinum Toksin ile Terleme Tedavisi Sonrasında Vücudumun Diğer Bölgelerinde Terlemede Artış Olur mu?

Botulinum toksin sadece uygulandığı bölgeye etki edeceğinden diğer bölgelerde terleme miktarında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Botulinum Toksin İle Terleme Tedavisi Ne Kadar Süre Etkili Olacak?

Ortalama olarak etki süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 7 ile 9 ay arasında değişmektedir. Sonuçlar kişiden kişiye farklılıklar gösterir.


Ankara Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!