İlk fotoğraftaki gibi boynunuz düz olarak durun,daha sonra çenenizi yavaşça öne doğru kaydırın ve bu pozisyonda 5 saniye durun. Daha sonra ilk pozisyona geri dönün.Sırtınıza hiç eğim vermeden yukarıya doğru bakacak şekilde başınızı arkaya doğru yatırın.

Karşıya bakar pozisyonda durun, başınızı yavaşça sola doğru yatırın 5 saniye bu pozisyonda tutun daha sonra başlangıç pozisyonuna dönün. Ardından başınızı yavaşça sağa doğru yatırın, 5 saniye bu pozisyonda tutun daha sonra başlangıç pozisyonuna dönün. Bunları 10’ar kez yapın. Bu egzersiz özellikle çalışırken başını uzun süre ayni pozisyonda tutmak zorunda kalanlar için oldukça faydalıdır. Bu egzersizi boyun ağrısını engellemek için çalışırken her saat başı yapın.

Karşıya bakar pozisyonda durun başınızı yavaşça sola doğru çevirin ve 10 saniye bu şekilde durun, daha sonra başlangıç pozisyonuna dönün. Ayni şekilde başınızı yavaşça sağ tarafa çevirin, 10 saniye o şekilde durun daha sonra başlangıç pozisyonuna dönün. Bunları 10’ar kez yapın. Bu egzersiz özellikle çalışırken başını uzun süre ayni pozisyonda tutmak zorunda kalanlar için oldukça faydalıdır. Bu egzersizi boyun ağrısını engellemek için çalışırken her saat başı yapın.

Karşıya bakar pozisyonda durun, çenenizi yavaşça göğsünüze doğru eğin, bu pozisyonda 5 saniye durun. Daha sonra ilk pozisyona geri dönün. Bunları 10’ar kez yapın. Bu egzersiz özellikle çalışırken başını uzun süre ayni pozisyonda tutmak zorunda kalanlar için oldukça faydalıdır. Bu egzersizi boyun ağrısını engellemek için çalışırken her saat başı yapın.

Karşıya bakar pozisyonda durun, her iki omzunuzu yavaşça yukarıya doğru kaldırın , bu pozisyonda 5 saniye durun. Daha sonra ilk pozisyona geri dönün. Bunları 10’ar kez yapın.Bu egzersiz özellikle çalışırken başını uzun süre ayni pozisyonda tutmak zorunda kalanlar için oldukça faydalıdır. Bu egzersizi boyun ağrısını engellemek için çalışırken her saat başı yapın.

Dik pozisyonda dururken ellerinizi başınızın üstünde birleştirin. Yavaşça sağ yanınıza doğru eğilin, bu şekilde 10 saniye durun, daha sonra doğrulun ve durun. Ayni şekilde sol tarafa doğru da hareketi tekrarlayın. Bunu 10 kez tekrarlayın.

Kollarınız yana açılmış ve gergin pozisyonda durun. 10 saniye boyunca kollarınızla küçük daireler çizin. Bunları 10’ar kez yapın.

Eğer tenis ve benzeri rotasyon gerektiren sporlar yapıyor iseniz bu hareketi oynamaya başlamadan önce 5 dakika yapın. Şekildeki gibi golf sopası yada benzeri bir malzemeyi iki ucundan tutarak omuzlarınızın üzerine yerleştirin, ayaklarınızı hiç hareket ettirmeden omuzlarınızı sağa sola doğru çevirin.

Op. Dr. Suat BOYACI


Bursa Beyin Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!