Burun ameliyatı öncesi
Burun ameliyatı öncesi

Burun Ameliyatına Hazırlık

Burun ameliyatı olmaya karar verdiniz , doktorunuzu buldunuz, ameliyat öncesi gerekli işlemleri yaptınız peki ameliyata kadar nelere dikkat edeceksiniz?

Burun Ameliyatı öncesi kendinizi hazırlamak için yapmanız önerilenler,

Sigara kullanıcısı iseniz cerrahiden en az 4 hafta öncesi sigarayı bırakmanız önerilir. Sigara ameliyatla ilgili riskleri artırır, iyileşmenizi geciktirir.

Bazı ilaçları kan sulandırıcı etkileri nedeniyle ameliyatta ve sonrasında kanama olmasına neden olabilir. Aspirin, ibuprofen, vitamin E ve bazı bitkisel ilaçların kullanımı mevcutsa en az iki hafta önce bırakılmalı ameliyattan birkaç hafta sonrasına kadar kullanılmamalıdır.

Düzenli kullandığınız ilaçlar mevcutsa bunların ameliyat dönemindeki kullanımları ile ilgili olarak mutlaka hekiminize danışınız.

Ameliyattan sonra ağız ve dudakta kuruma çatlama olabilir. Mutlaka iyi bir dudak nemlendirici edininiz.

Ameliyat öncesinde endişelerinizin giderilmiş olması gerekir. Motivasyonunuz iyi, doktorunuza güvenininiz tam olmalıdır. Herşeye rağmen endişeli ruh hali devam ediyorsa ameliyat daha sağlıklı bir döneme ertelenebilir.

Ameliyat sonrası hastaneden eve gidişiniz ile ilgili detayları öncesinde belirleyin. Yardım alacağınız kişileri önceden organize edin.

İlk birkaç gün yanınızda bakımınıza yardımcı olacak birisi olması yararlıdır. Kimin bu bakımı üstleneceğini ve dikkat etmesi gereken noktaları konuşunuz.

Ameliyat öncesi stresli ya da yorucu bir aktivite yapmayın. Ağırlık kaldırma, kardiyo gibi sporlara ara verin, stresli aktivitelerden uzak durun. Vücudunuzun direncini kıracak durumlar iyileşmenizi geciktirebilir

Özellikle ilk günlerde rahat giysiler tercih edecek şekilde planlama yapın. Önden açılıp giyilebilen giysiler hem hastanede hem evde ilk günlerde zorlanmadan giyinmenizi sağlar.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi

Kocaeli


Kocaeli Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!