Burun eğriliği – septum deviasyonu
Burun eğriliği – septum deviasyonu

Burun içerisindeki iki adet havayolu tünelini birbirinden ayıran ve ön tarafta kıkırdak, arka tarafta ince bir kemik barındıran anatomik yapı kısaca septumolarak adlandırılır. Bu yapı farklı nedenlerle eğri olabilir ve bu deformite septum deviasyonu veya burun eğriliği şeklinde adlandırılır.

Septum deviasyonu burundan solunum yapılmasını tek veya çift taraflı olarak engelleyerek fiziksel performansı, uyku kalitesini, yaşam kalitesini ve üst solunum yollarının sağlığını bozar.

Septum deviasyonu bazen septumun sadece bir kısmında bulunur ve dışarıdan anlaşılmaz başka bir deyişle burnun dış görüntüsünde bir anormallik bulunmaz. Bu gibi durumlarda eğer burnun dış görüntüsünde herhangi bir değişim istenmiyorsa burun içerisinden sadece bu eğriliğin giderilmesine yönelik cerrahi müdahale yeterli olur.

Çoğu zaman burun eğriliği burnun dış görüntüsünü de bozacak şekildedir. Bu gibi durumlarda hem burun eğriliği hem de burnun dış görüntüsü aynı ameliyatta tek seansta düzeltilmelidir.

Burnun estetik görünümünü ve eğriliğini farklı seanslarda farklı doktorlara (çoğu kez maddi nedenlerle) yaptırmak son derece yanlıştır çünkü burun eğriliğini düzeltirken çıkartılan kıkırdak yapılar burnun geride kalan destek yapılarını düzeltmek ve güçlendirmek için kullanılmaktadır. Daha önce septum kıkırdakları çıkartılmış burunların düzeltme ameliyatında vücudun kaburga, kulak kepçesi gibi vücudun başka yerlerinden kıkırdak alınması veya sentetik malzemeler kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle ideal olan tek bir seansta hem burun eğriliği hem de burundaki şekil bozukluğunun birlikte düzeltilmesidir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!