Burun Estetiği( Rhinoplasti ), estetik amaçlı olarak yapılan burun şeklinin düzeltilmesi operasyonun adıdır.

Bu ameliyat ile burununuzu küçültebiliyor, büyültebiliyor, varsa kemerinizi alıyoruz.Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırabiliyoruz.Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltabiliyoruz.

Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltabiliyoruz.Tam tersi karşıdan bakışta burun ucu dar ise, bir nevi mandalla sıkılmış gibi ise genişletebiliyoruz.Ucu aşırı kalkık domuzcuk burnu gibi ise normal kalkıklığına indirebiliyoruz.Burun çok uzun ise kısaltabiliyoruz, çok kısa ise de uzatabiliyoruz. Eğik ve çarpık ise düzeltebiliyoruz.

Başarılı bir burun ameliyatı: Estetik olarak burun şeklinin kişinin yüz özelliklerine göre planlanması şart. Naturel olmalı, yüzünüzün diğer yapıları ile uyumlu olmalı.Sizi hiç tanımayan birisi burnunuzun estetikli olduğunu anlamamalı.Ameliyat olduğunuzu bilen yakın çevreniz ise pozitif değişimi farketmeli.Nefes alamama şikayetleri varsa o da aynı anda çözülmelidir.Uzun dönemde burunda çökmeler, eğrilikler olmamalı.Başarılı bir ameliyat sonrası şişlikler dağıldıktan sonra burun yüze iyice oturur.Kişi sonuç doğal olduğu için asla yeni halini yadırgamaz kolaylıkla adapte olur.Hatta çoğu kişiler eski burnunu bile unutur.İyi yapılmış bir burun kişinin önce bakışlarının ortaya çıkmasına yol açar.İfade berraklaşır daha sonra yüzün diğer güzellikleri ortaya çıkar.Bozuk bir burun insana sert sinirli bir ifade verirken iyi yapılmış bir burun sonrası daha sevecen bir ifade ortaya çıkar, başarılı bir ameliyat sonrası kişinin ruhsal yapısında bile olumlu değişmeler olur.Kendini ifade edebilme ve özgüveni artar, hayata daha pozitif bakar.

Bu bilgiler ışığında rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz.Gerçekten de bilim ve sanatın buluştuğu bir ameliyattır.Bu ameliyat; tekniğin, tecrübenin ve el becerisinin en ön planda olduğu estetik ameliyatlardan biridir.Estetik burun ameliyatı zordur çünkü her burun insandan insana farklıdır.Zor burun kolay burun diye birşey de yoktur. Her burun ve aynı derecede özen ister. Ameliyatı ister KBB’ci yapsın ister ise plastik cerrah, hekimin başka ameliyatlar ile ilgilenmesine asla vakit bile bulamayacağı kadar ilgi ve alaka ister.

Peki bu ameliyatı kulak-burun-boğaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalıdır??

Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60 ını Kulak Burun Boğaz uzmanları oluşturmaktadır.Kulak burun boğaz uzmanı bir baş boyun cerrahıdır.Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır.Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır.Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir.Önemli olan hekimin burun cerrahisindeki deneyimidir.Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.


Ankara Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!