Burun Estetiği ( Rhinoplasty), günümüzde en sık yapılan estetik ameliyattır. Burun yüz estetik anatomisinin en önemli yapılarından birisidir. Burun estetik görünümünden mutsuz ve bunu düzelttirmek isteyen hastalara uygulanır. Kaza veya kanser gibi çeşitli başka nedenlerle oluşan burun hasarlarının onarımı için de uygulanmaktadır. Diğer bazı hastalarda, burun tıkanıklığı (Deviasyon) nedeniyle ameliyat olduklarında burunlarının da estetik olarak düzeltilmesini istemektedirler. Burun, yüzümüze ifade ve anlam katan bir organdır. Bir çok burun ameliyatında bir yandan burun şekli düzeltilir, diğer yandan fonksiyon bozuklukları giderilir. Burun şeklini düzelttirmek isteyen hastalara 16-18 yaşına kadar beklemeleri gerekir . Çünkü burun kemiği gelişiminin yüzde 90'nı bu yaşlarda tamamlanır. Burun ameliyatları ile birlikte yüz simetrisini ve profilinin düzelmesini sağlamak için gereken hastalarda çene ucu estetiği ameliyatı da yapılmaktadır. Çene ucu geride olanlarda ilerletme veya protez eklenmesi ilerde olanlarda ise çene ucunu geriletmek için ameliyatlar burun ameliyatları ile birlikte planlana bilmektedir.

Ameliyata uygun adaylar

Burnunuz yüzünüze oranla genişse, Profilden bakıldığında burun kemiğiniz kemerliyse, Önden bakıldığında burnunuz çok genişse, Burnunuzun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse, Burun delikleriniz genişse, Burnunuz çarpıksa, Burun şeklinden ve yapısından memnun değilseniz, Daha önceden yapılmış bir burun ameliyatının sonucunda oluşmuş bir kusur kalmışsa, Geçirdiğiniz bir kaza sonucunda burnunuzun simetrisi bozulduysa estetik burun ameliyatları için uygun bir aday sayılırsınız.

Sonuçları olumlu etkileyen faktörler

Estetik burun ameliyatı yaptırmış hastalarda sonuçları olumlu etkileyen faktörler şöyle sıralanabilir : Burun derisinin inceliği, Kıkırdakların güçlü olması, Burun ucunun ince olması, Hastanın yaralarının iyileşmesinde sorun olmaması, Daha önce burun ameliyatı geçirmemiş olması, Burun ile yüz arasındaki büyük orantısızlıklar olmaması, Ameliyat sonrasında doktorun önerilerine uyması , Sigara içmemesi gibi sıralanabilir.

Sonuçları olumsuz etkileyen faktörler

Daha önce ameliyat geçirmiş olması Burun derisinin kalın olması, Hastanın yaralarının kötü iyileşmesi Burun ucunun kalın olması, Burun ile yüz arasında oran açısından büyük uyumsuzluklar olması, Ameliyat sonrası hastanın doktorun önerilerine uymaması, Kıkırdakların zayıf olması, Hastanın sigara içmesi.

Ameliyat süreci

Burun ameliyatının amacı , buruna, yüzün diğer bölümlerine uyacak biçimde doğal bir görünüm vermektir. Bu ameliyatta, burunun boyutları küçültülür yada büyütülür , ucu yeniden şekillendirilir, üzerindeki tümsek alınır ve üst dudak ile burun arasındaki kötü açı düzeltilir. Bazı vakalarda kontürü düzeltmek amacıyla doku eklemek gerekir. Ayrıca bu ameliyatta doğumdan gelen fonksiyon bozuklukları ya da solunum güçlüğü gibi bir çok soruna çözüm bulunur. Bu değişikliklerin biri ya da hepsi tek ameliyatta gerçekleştirilir. Ameliyat , genel ya da lokal anestezi altında muayenehanede ya da hastanede yapılabilir. Genellikle 1-2 saat kadar sürer. Burun kanatlarının içinde açılır ve burun içinden çalışılır. İzler burun içinde kaldığı için görünen bir iz kalmaz. Kesi cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi , tıraşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmesi amacıyla manevra yapmak için giriş kapısı sağlar. Burun tümseği , keski veya testere benzeri bir aletle alınır ve sonra iki yandaki burun kemikleri, daha dar bir köprü oluşturmak üzere birbirine yaklaştırılır . Kıkırdak kesileri burnun ucunu ufaltır ve burun ucunun daha iyi bir biçim almasını sağlar . Burun kökü ile üst dudak arasındaki acıyı düzeltmek amacıyla burun ucu kaldırılır. Bu işlem , kanatları açılmış kesi sayesinde burun ortasındaki kıkırdak tıraşlanarak gerçekleştirilir. Eğer alınan tümsek genişse burun tabanı orantısız duruma gelir . Bu orantısız genişlik, tabandan üçgen bir biçimde küçük derilerin alınmasıyla daraltılır ve kıkırdakların yeni pozisyonlarda korumak için buruna alçıdan bir atel uygulanır. Bu atel , dokuların , yerleşmesini kolaylaştırır, siz uyurken burnunuzu korur ve çarpmalara karşı bir kalkan görevi görür. Ayrıca cilde tam oturursa göz çevresinde çok az ödem oluşur . Genellikle burnun orta kıkırdağını korumak için , özellikle de cerrahi yöntem orta kıkırdaktan uygulandıysa buruna tamponlar yerleştirilir. Burnun ucunda , kemik ile kıkırdak arasında iki sinir bulunur bu sinirler burnun ucunu duyarlılığını sağlar. Cerrah ameliyatta bu sinirleri kesmek zorunda kalabilir. Ancak elbette ki hastanın burnunun ucu hayatının sonuna kadar hissiz kalmaz ve yandan gelen diğer sinirler bir süre sonra o bölgenin yeniden hissetmesini sağlar.

Ameliyat sonrası ve normale dönüş

Hasta genellikle ameliyattan birkaç saat sonra evine gidip dinlenir. Hastanede kalmayı gerektirmez. Ameliyat sonrası ilaçlarla kolayca geçen hafif bir ağrı olabilir. Morarma ve şişmeyi azaltmak için başınız , hafifçe yukarıda yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres uygulamanız önerilir. Burun alçısı genellikle ameliyatın 4-7 inci günlerinde çıkarılır. Ama alçının 10 güne kadar yerinde tutulduğu durumlarda vardır. Cerrahınız, sizden , alçınızı geceleri kullanmanızı isteyebilir. Genellikle modern plastik cerrahide burun içine tampon çok gerekmedikçe konmamaktadır. Ancak gerektiği durumlarda 1-2 gün süre ile koymak gerekebilir. Göz çevresindeki morarmalar ameliyattan sonraki günler içinde solmaya başlar. Genellikle 2. haftada kaybolur . Burundaki hafif şişlik yavaşça geriler ancak bazıları aylarca sürebilir. Sigara kullanan hastalarda şişlikler kullanmaya oranlar 2-3 katı daha fazla olmakta ve daha geç geçmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası sigara içilmesi pek tavsiye edilmez. Ameliyatların çoğu, burun içinden yapıldığında görülebilir yara izi kalmaz. Gereken durumlarda burun altından kolumella denilen yardan bir küçük kesi ile de ameliyat yapılabilir. Sadece geniş burun kanatlarının daraltması gerekiyorsa her 2 burun kanadı kıvrımında zor fark edilir bir iz bırakacak şekilde kesi yapılabilir . Kişinin ameliyat sonrası aniden normal görünüme dönmeyi umması gerçekçi değildir. Burnun son görünümünü alması haftalar, aylar, hatta bazı vakalarda bir yıl sürebilir. Düzelmenin derecesi uygulanan bakımın kapsamına ve burnunuzun , kıkırdaklarınızın ve derinizin temel yapısına bağlıdır . Şekli bozuk burunda , belirgin ve çarpıcı bir sonuç elde edilir . Hafif büyük bir burunda başarıyla düzeltilebilir ama belirgin bariz bir değişiklik göze çarpmayabilir. Bazı burun ameliyatlarından sonra yakınlarınız yüzünüzde büyük bir fark görmediklerini söyleyebilirler bu sözlerin başarısızlık belirtisi olarak almayın . Tam tersine , burnunuz daha “iyi “ ve “doğal “ görünüyorsa fark edilmemesi kadar normal bir şey olamaz . Sonuç da amaç , dikkat çeken yeni bir burun yaratmaktan çok yüzün genel özelliklerine yakışan orantıda ustaca harmanlanmış doğal görünümlü bir burun ortaya çıkarmaktır. Ameliyattan sonra 1-2 gün içinde ayağa kalksanız da , cerrahınız normal günlük yaşamınıza yeniden başlamanıza uygun bir program önerebilir. Bu program çerçevesinde koşmak , yüzmek, hatta öne eğilmek gibi kan basıncını arttıran aktiviteler ilk birkaç ay kadar kısıtlanabilir. İşe geri dönme kararı ise kişinin şişlik ve rahatsızlık derecesine bağlı burun alçınız çıkarıldıktan sonra çürükleri örtmek için kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Çürüklerin geçmesi derinin hassasiyetini bir ölçüde normale döndüğünü gösteriyor. Bu süre içinde ise dışarı çıkarken güneşten koruyucu ürünler kullanabilirsiniz.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!