Burun estetiği ameliyatı | estetik burun ameliyatı | rinoplasti
Burun estetiği ameliyatı | estetik burun ameliyatı | rinoplasti

Burun konumu gereği yüz estetiğinin en önemli parçasıdır. Burun estetiğinde hedef hem doğal görünen hem de ameliyat olduğu anlaşılamayacak, kişinin yüzüyle en uyumlu burnu oluşturmaktır.

Estetik cerrahi alanı içindeki en özel yaklaşım gerektiren ameliyat grubunu oluşturan burun estetiği, tıp dilinde rinoplasti olarak adlandırılır. Burun estetiği ameliyatı günümüzde en sık yapılan ve olumlu sonuçları son derece yüz güldürücü olan kozmetik ameliyatlardan birisidir. Burun estetik operasyonları ile burnunuzu küçültebilir, büyütebilir, burun kökü ile alın arasındaki veya burun ucu ile dudak arasındaki açıyı değiştirebilir, burun kemerinin veya burun ucunun şeklini değiştirebilir veya burun delikleriniz küçültülebilir. Burnun şekli ile ilgili problemlerin yanı sıra septum deviasyonu adı verilen iç kıkırdak ve kemik eğrilikleri, buna bağlı nefes alma zorluğu varsa burun estetiği ameliyatı ile birlikte septum deviasyonu ameliyatı da yapılarak nefes almada rahatlama sağlanır. İdeal burun estetiği, buruna yüz ile uyumlu doğal bir şekil vermekle birlikte nefes almayı da rahatlatmalıdır.

Burun yüzün tam ortasında bulunan ve bu nedenle yüz estetiğinin en önemli parçası olmasının yanısıra nefes almak gibi hayati bir fonksiyona sahiptir. Yapısal olarak yüz hattarı ile orantısız görünümlü bir burun, kişinin iç dünyasını mutsuz kılar ve güven eksikliği yaratabilir. Burunlarıyla ilgili iç dünyalarındaki olumsuz düşüncelerden dolayı aile, iş yada sosyal ilişkilerinde sorun yaşayan kişiler ameliyattan sonra sosyal ilişkileri, başarıları ve kendilerine güvenleri artabilir.

Burun estetiği kimler için uygundur?

rinoplasti, burun estetiği kimler için uygun, zonguldak

Burun estetiği, gelişim çağının sona ermesiyle burun şeklinin son halini almasından itibaren yapılabilir. Bu ortalama 17-18 yaşlarına denk gelmektedir. Bu yaştan itibaren burun şeklinde bozukluğu olan kişilerde burun estetiği ameliyatı uygulanabilir. Burun estetiği adayının fiziksel gelişimini tamamlamasının yanında kişilik gelişimini de tamamlamış olması gerekir. Burun ameliyatı olacak kişinin gerçekleri doğru olarak algılayabilecek kapasiteye sahip olması, gerçek üstü beklentiler içinde olmaması gerekir. Burun estetiği, hayalperest kişilerde, örneğin, kendi burnunun hayranı olduğu bir kişiye benzetilmesini isteyen kişilerde hayal kırıklığı oluşturabilir. Çünkü herkesin yüzü, burnu farklıdır, her yüze her burun modeli olması mümkün değildir.

İdeal Burun Tasarımı

rinoplasti, burun estetiği, İdeal Burun Tasarımı, zonguldak

İdeal burun yüz hatları ile uyum içinde, aynı zamanda doğal görünen burundur. Burun estetiği ameliyatında doğal görünüm en önemli unsurdur. Doğal görünümün burun estetiği ameliyatı tasarımlarında daima ön planda tutulması gerektiğine inanarak, kişiye özel tasarım yapıyorum. İyi bir burun estetiği ameliyatı sonrası burun hem doğal olmalı, hem de ameliyat yapıldığı başkaları tarafından anlaşılmamalıdır. İdeal burun tasarımı yapılırken bayanlarda zarafet ön plana çıkarken, erkeklerde erkeklik karakterine yakışması dikkate alınmalıdır.

Operasyon Öncesi Görüşme

Burnunuzdan olan şikayetleriniz ve beklentiniz değerlendirilir. İşte bu aşamada şikayetlerinizin gerçekçiliği ve ameliyatı gerçekten istiyor olmanız en öne çıkan kriterlerdendir.

Değişik açılardan yüzünüzün fotoğrafları çekilir. Burunda tespit edilmiş olan yapısal sorunları sebepleri hakkında bilgi verilir ve çözüm seçenekleri ve operasyon teknikleri hakkında konuşulur. Burnunuzdan nefes alma durumunuz muayene edilir ve değerlendirilir Nefes alma sorunu ciddi boyutlarda ise sinüs filmi çekilerek sorunlar tespit edilir. Operasyon esnasında polip, burun etleri ve deviye septum gibi sorunlar varsa düzeltilir.

Operasyon Zamanına Hazırlık

rinoplasti, burun estetiği, operasyon öncesi, burun ameliyatı öncesi, zonguldak

Kan sulandırıcı etkisi bulunan bitki çayı, aspirin gibi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilir. Ayrıca devamlı kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz. Operasyon öncesi ve sonrası sigaranın bir süre kullanılmaması önerilir. Operasyondan yaklaşık 6 saat önce birşeyler yenilmemeli ve içilmemelidir. Ameliyattan bir saat önce hastanede olunması uygundur.

Operasyon Tekniği

rinoplasti, burun estetiği, operasyon öncesi, burun ameliyatı öncesi, zonguldak

Çoğunlukla kapalı rinoplasti tekniği kullanılır(Burun ucunda iz olmaz). Burnunuzu oluşturan kıkırdak, yumuşak doku ve kemik yapı yeniden şekillendirilir. Fazlalıklar ve eksiklikler tespit edilip (burun ucundaki düşüklük, aşırı yükseklik, dudakla burun ucu açısı, burun sırtındaki çıkıntılı alan veya eksik alan, burundaki eğrilik, dar veya geniş burun delikleri gibi) yeniden şekillendirme yapılarak burnunuzun görsel estetik görünümü sağlanmış olunur. Burnunuzda nefes almayı etkileyen polip, burun etleri ve deviye septum gibi sorunlar varsa aynı operasyon esnasında müdahale edilip düzeltilir.

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyattır. Genel anestezi gerektiren ameliyatların tümü, uygun donanıma sahip hastanede, ameliyathane ortamında yapılır. Ameliyat süresi, burundaki problemin büyüklüğüne göre 1 ile 2 saat arasında değişir. Burun ameliyatı sırasında kemik ve kıkırdaklara tasarımda belirlenen modele uygun şekil verilir. Buna göre kemik ve kıkırdakların fazlalıkları varsa alınır, eksiklik ya da çukurluk varsa yine kemik ve kıkırdak parçaları ile dolgu yapılır. Burun estetiği ameliyatı uygulamasında her cerrahın uyguladığı, alışık olduğu kendine özgü tekniği vardır. Ben kemik yapıları şekillendirilirken hassas keskilerle adeta bir heykeltıraşın yaptığı gibi keserek şekillendiriyorum. Bu işlem ameliyatın kalitesini arttırırken, ameliyatın daha kontrollü olmasını da sağlayarak istenmeyen sürprizlerin ortaya çıkmasını engelliyor, aynı zamanda ağrı, şişlik, morarmayı en aza indiriyor. Ameliyat sonunda burnunuza verilen şekli korumak için dıştan plastik kalıp yerleştiriyorum. Alçı ve tampon kullanmayı tercih etmiyorum.

Burun Tıkanıklığı

rinoplasti, burun estetiği, operasyon öncesi, burun ameliyatı öncesi, zonguldak

Her iki burun deliğinin arasındaki kıkırdak ve derinleştikçe kemik yapıya dönüşen bölmeye septum denir. Septumun sağa ya da sola doğru kayması durumuna septum deviasyonu denir. İnsanların büyük bir kısmında septum deviasyonu vardır. Septum deviasyonu olan kişilerin de büyük çoğunluğu bu durumun farkında değildir. Septum deviasyonu ya burunda tıkanıklık yaptığında ya da dışarıdan bakıldığında eğri görünüm oluşturduğunda kendini belli eder. Deviasyon durumunda burun deliklerinden biri daralırken diğer burun deliği daha geniş olur. Bu eşitsizlik, burun deliklerinden geçen hava miktarına yansır. Geniş olan taraftan daha fazla hava geçer, dar taraftan daha az hava geçer. Vücut, hava geçişini dengelemek için geniş olan taraftaki konka adını verdiğimiz burun etlerinin büyütmeye başlar. Zamanla her iki burun deliğinde de tıkanma ortaya çıkar. Burun iç muayenesi sırasında karşılaşılabilecek tüm bu problemlerin tespit edilerek ameliyat planına dahil edilmesi gerekir. Unutmayın ki iyi bir burun estetiği aynı zamanda nefes almayı da rahatlatmalıdır. Bu aynı zamanda uyku kalitenizi ve spor yapmak vb efor gereken durumlarda performanızı arttıracaktır.

İyileşme Süreci

rinoplasti, burun estetiği, operasyon sonrası, burun ameliyatı sonrası, estetik iyileşme zonguldak

Burun estetiği ameliyatı sonrası dönem oldukça rahat geçecektir, ameliyat olduğunuza dair fazla sıkıntı hissetmeyeceksiniz. Aynı gün taburcu edilebilir veya bir gece hastanede kalabilirsiniz. Yaklaşık bir hafta yatarken başınızın yüksekte olması (30 derece açıyla yatılması gibi) şişliklerin hızla inmesi için önerilir. Burun içine yerleştirilen delikli silikon splint 2-3 gün burnunuzdan nefes almanızı sağladıktan sonra alınır. 12-14. gün yapılan sonra, ameliyatta uygulanan prosedğrlere göre ve yaptığınız işe bağlı olarak işinize dönebilirsiniz. Burun ucunuzda biraz hissizlik olabilir bu 2-3 ay içerisinde azalarak düzelecektir. Burnunuza nasıl masaj yapılacağı öğretilir. Bu arada ilk aylarda burnunuzu darbelerden, güneş ışığından korumanız, gözlük kullanmak yerine lens kullanmanız gerekmektedir. Operasyondan 3 gün sonra lens, 1,5 ay sonra hafif çerçeveli gözlük, 4-5 ay sonra ağır çerçeveli gözlük kullanılabilir. Ameliyat sonrası burun içindeki şişlik ve kabuklara bağlı bazen hafif burun tıkanıklığı olabilir, bu durum yaklaşık 2 ay içinde azalarak geçecektir. 2 hafta sonrası hafif tempolu egzersizlere, 6 hafta sonrası ağır egzersizlere başlayabilirsiniz. 6ay-1yıl civarında burnunuz son şeklini alır. 3. hafta sonu ameliyatın burnunuza verdiği yeni şekli daha iyi farkına varabilirsiniz. Bunun sosyal ilişkilerinize ve davranışlarınızdaki pozitif değişime yansıdığını hissedeceksiniz .


Zonguldak Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!