Burun yüzümüzde ilk göze çarpan organımızdır. Yüzümüzün karakterini oluşturan önemli öğelerden biridir. Bu yapı bazen gelişimsel olarak, bazen travma sonrası kusurlar taşıyabilir. Kişi bunu dert etmezse zaten sorun yok demektir. Eğer psikolojisini olumsuz etkiliyorsa, özgüvenini sarsıyorsa, daha güzel görüneceğini düşünüyorsa bir plastik cerraha başvurabilir. Doktoruyla görüşmesinde her ikisi de aynı şeyleri görüyorsa, beklentiler gerçekçiyse bu ameliyat yapılabilir. Doktor hastayla görüşmesinde onun psikolojisini anlamalı, muayenesinde aynı zamanda burun içinde nefes alımıyla ilgili fonksiyonel durumu da değerlendirmelidir. Nefes alımını zorlayıcı etkenler de ameliyatta giderilmelidir.

Ameliyat, gelişmenin tamamlandığı yaşlardan itibaren yapılabilir. Kızlarda 18, erkeklerde 19 yaş operasyon başlangıç yaşı kabul edilebilir. Birçok hasta, özellikle burun ameliyatı adayları dergilerden kestikleri model resimleriyle gelir ve onların burunlarından isterler. Plastik cerrahlar sihirbaz değildirler. Birinin burnunun aynısı bir başkasına yapılamaz. Bu ütopyadır. Bu tür fotoğraflar tabi ki cerraha hastanın beğenisi konusunda fikir verir. Hastanın derisi, kıkırdak ve kemiğinin kendisine has özellikleri vardır. Ameliyat hastanın yüzüyle orantılı, uyumlu, doğal bir sonuç vermelidir ve ameliyatlı bir burun gibi görünmemelidir. Başarı buradadır.

Operasyon tercihen genel anestezi altında yapılır ve ortalama 1-2 saat kadar sürer. Hasta tampon ve alçısıyla aynı gün evine çıkabilir. Bazen tampon ve/veya alçı konmayabilir. Bir hafta içinde alçı alınır ve hasta yeni burnuna kavuşmuş olur. Bir iki ay travma oluşturabilecek durumlardan ve yarışmacı sporlardan kaçınmalı, gözlük takmamalıdır. Burun 6-12 ay içinde son şeklini de alıp yüze oturacaktır.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!