Burun estetiğinde nelere dikkat edilmeli ?
Burun estetiğinde nelere dikkat edilmeli ?

Burnu yeniden şekillendirme veya burun estetiği olarak da isimlendirebileceğimiz rinoplasti prosedürleri tüm dünyada en sık uygulanan estetik cerrahi girişimlerinden biridir. Yüzün en göze çarpan organlarından biri olmanın yanı sıra nefes alma, koku alma, havayı ısıtma gibi pek çok fonksiyonu üstlenmesi nedeniyle, yüze uyum sağlayan estetik olarak hoş bir burun elde etmek kompleks bir cerrahi girişim gerektirir. Bu sebeple burun estetiği ameliyatlarının mutlaka deneyimli ve bilgi sahibi bir plastik ve estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılması son derece önemlidir.

Rinoplasti için uygun hasta kim'dir?

Tüm estetik cerrahi girişimlerinde olduğu gibi beklentilerinizin gerçekçi olması, ameliyata engel olacak önemli bir sağlık probleminizin bulunmaması, yüz gelişiminizin tamamlanmış olması için 17 yaş üzerinde olmanız ve operasyon kararını kimsenin etkisi altında kalmadan kendi isteğinizle almış olmanız gerekmektedir.

Nasıl bir burun elde edilecek?

Rinoplasti ameliyatlarında burnun uzunluğunu artırmak veya azaltmak, genişliğini daraltmak, burun ucunun görüntüsünü değiştirmek, burun deliklerinin küçültmek veya şeklini değiştirmek, kemik çıkıntıları düzeltmek, eğrilikleri gidermek, burun ucunu dikleştirmek gibi ihtiyaca göre burun şeklinde pek çok değişiklik yapmak mümkündür. Kişinin yüz hatları ile uyum gösteren, ancak estetik müdahale geçirildiğinin anlaşılmasına müsaade etmeyen doğal ve estetik olarak mükemmel bir burun elde etmek rinoplasti ameliyatlarında temel felsefemdir.

Bazı cerrahlar bir takım fotoğraf programları ile ameliyat öncesi çekilen fotoğraflar üzerinde simülasyon yaratarak, ameliyat sonrası burunun olası görünümünü sunmaktadır. Canlı dokuların rinoplasti ameliyatında yapılan müdahalelere vereceği yanıtın, dijital ortamda yapılan değişikliklere benzemeyeceğine inandığım için simülasyon çalışmalarını yaparken bu konuda hastamı uyarıyorum ve çok gerekmediği durumlarda simülasyon yapmıyorum. Bunun yerine, burunda yapmayı planladığım değişiklikleri anlatıyor ve daha önceden yapmış olduğum burun ameliyatlarının ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerini paylaşıyorum ve bir fikir oluşmasını sağlıyorum.

Aynı zamanda nefes alma problemi de düzeltilebilir mi?

Burun yüzün güzel görünümüne katkıda bulunmanın yanı sıra, nefes almak gibi çok önemli bir fonksiyonu da üstlenmektedir. Hava yolunun çeşitli nedenlerle tıkalı olduğu ve burundan rahat nefes alınamayan durumlarda, kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen pek çok sağlık problemi ortaya çıkabilmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında, fonksiyona yönelik müdahaleler yapılarak, hastanın burundan rahat nefes alması da sağlanmış olur. Böylelikle sadece görünüm değil fonksiyonda düzeltilir.

Kulaktan veya kaburgadan kıkırdak alınması gerekiyor mu?

Daha önceden burun ameliyatı geçirmemiş bireylerde, septum dediğimiz ve burnun orta kısmının desteğini sağlayan kıkırdak yapıdan ameliyat sırasında alınan parçalar gerektiğinde kullanılmakta ve başka yerden kıkırdak doku almaya genellikle gerek kalmamaktadır. Ancak daha önceden burun ameliyatı geçirmiş kimselerde, bu yapıya ait kıkırdak dokunun yetersiz olması nedeniyle, kulaktan veya kaburgalardan kıkırdak doku alınması gerekebilir. Bu konuda alternatifler size sunulacak ve gerekli bilgiler ameliyattan önce mutlaka verilecektir.

Ameliyat öncesi hazırlık

Her ameliyat öncesi olduğu gibi aspirin ve kanamayı artırıcı diğer bazı ağrı kesiciler kullanıyorsanız bu konuda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gereklidir. Bunun dışında her hangi bir etkene karşı alerjiniz varsa doktorunuzun bunu bilmesi önemlidir. Ameliyat öncesi yapılacak tahliller ve anestezi muayenesi dışında, burun estetiği ameliyatlarında çok önemli bir hazırlık gerekmemektedir.

Ameliyat ve ameliyat sonrası erken dönem

Burun estetiği lokalanestezi altında yapılabilirse de, ben çoğu zaman genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum, hasta ve cerrahın konforu açısından genel anestezinin daha doğru bir yol olduğunu düşünüyorum. Ancak çok sınırlı girişimin gerektiği vakalarda lokal anesteziyi tercih edebiliyorum. Ameliyat genelde 2-2,5 saat sürüyor ve ameliyattan sonra en fazla 1 gecelik hastanede kalış süresinden sonra hastayı evine gönderiyoruz. Ameliyat sonrası dönemde göz etrafında oluşabilecek morluk ve şişlikleri azaltmak 12-24 saatlik süreç boyunca düzenli aralıklarla göz etrafına soğuk uygulaması yapıyoruz.

Tamponsuz burun estetiği

Günümüzde rinoplasti ameliyatlarının yarıya yakınında tampon kullanmadan sadece eriyen dikişler kullanarak ameliyatı gerçekleştirebiliyoruz. Dolayısıyla hastaların korkulu rüyası olan burun tamponu bugün için artık demode diyebiliriz. Eğer tampon kullanmak mutlaka gerekecek ise hastanın rahat nefes almasını sağlayan delikli silikon tamponlar kullanıyoruz. Burnun iç kısmındaki deformitenin ağırlığına bağlı olarak da 3 gün ile 7 gün arasında değişen sürelerden sonra bu tamponları alıyoruz. Ancak eskiden kullanılan bez tamponlara kıyasla bu tamponların alımı çok daha kolay ve hasta açısından oldukça konforlu bir ameliyat sonrası dönem sağlanmış oluyor. Ameliyat sonrasında yumuşak dokuların alttaki kemik ve kıkırdak dokuya oturması ve burna verilen yeni şeklin burun kemikleri iyileşinceye kadar korunması için, burnunuzun üzerinde küçük bir kalıpla (plastik alçı) ameliyattan çıkıyorsunuz ve ameliyattan sonraki 6.-7. günlerde bu kalıbı alıyoruz. Alçı alındıktan sonra ödemin daha erken inmesine yardımcı olan küçük bantlar yerleştiriyoruz.

Açık rinoplasti mi? kapalı rinoplasti mi?

Açık rinoplastinin kapalı rinoplastiden en önemli farkı burun ucu ile dudak arasında bulunan ve her iki burun deliğini birbirinden ayıran yapının en az görünür kısmında birkaç mm'lik bir kesi yapılması ve burun anatomisine çok daha hakim bir görünüm sağlamasıdır. Bu yöntemle burnun tüm yapılarına kolayca ulaşıp, istediğimiz düzeltmeleri kalıcı bir şekilde yapabilmekteyiz. Kapalı rinoplastide ise tüm kesiler burnun görünmeyen iç kısmında kalmaktadır. Ben rinoplasti ameliyatlarımın büyük kısmında sağladığı avantajlar nedeniyle açık tekniği tercih etmekteyim, ancak daha az oranda olmakla birlikte kapalı tekniği kullandığımda olmakta. Açık tekniği kullandığımız hastalarımızda, ameliyattan sonraki 5. günde dikişleri alıyoruz ve yara iyileşme süreci tamamlandığında ben bile kesinin nerede olduğunu bulmakta zorlanıyorum, yani iz kalması yönünde bir problem yaşamıyoruz.

Göz çevresindeki morluklar ve yüzdeki ödem

Burun estetiği ameliyatları sonrası vakaların yaklaşık %60-70 inde göz çevresinde morarmalar olmaktadır. Bu morarmalar sizi tedirgin etmesin 7-10 gün içersinde tamamı kaybolacak ve normale döneceksiniz. Ancak bu süreçte, güneş ışınlarından mümkün olduğunca uzak durmanızı, güneş ışınlarının en yoğun olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı da olmamanızı, eğer zorunluysanız dışarı çıkarken, en az 30 faktörlü güneş koruyucular ve şapka kullanmanızı mutlaka öneriyoruz.

Rinoplasti ameliyatlarının kaçınılmaz sonuçlarından bir diğeri ise yüzde oluşan ödem ve şişlik. Bu şişliğin ameliyat sonrası dönemde her geçen gün hızla azalarak 1 hafta ile 1. ay arasında ameliyat olduğunuzu bilen kimseler haricinde dışarıdan bakıldığında anlaşılamayacak bir seviyeye gerilediğini göreceksiniz. Ödemin tamamen inmesi ve burnunuzun nihai şeklinin oturması ise 6ay ile 1 yıl arasını bulan bir zaman süreci gerektirmektedir.

Ne zaman sosyal yaşantıma dönebilirim?

Tıbbi açıdan bakıldığında, ameliyattan 1 gün sonra hastanın işine ve sosyal yaşantısına dönmesine engel bir durum bulunmamaktadır. Ancak hastalar genellikle burun üzerinde bulunan alçı ve burun içindeki tampon ile sosyal yaşantılarını devam ettirmek istemediklerinden, alçı ve tamponların alınması ve olası morlukların geçmesi için gereken 1 hafta-10 günlük bir süreçten sonra rahatlıkla işlerine ve sosyal yaşantılarına devam edebilirler.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!