Burun estetiği ya da Rinoplasti burun şeklinin estetik cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Burun estetiği, fizik görünüşünüzü değiştirerek kendinize olan güveninizi arttırabilir, fakat size ideal görünümü vermesi mümkün olmayabilir veya diğer insanların size daha farklı davranmasına yol açmayabilir. Ameliyat olmaya karar vermeden önce beklentilerinizi iyi düşünmeniz gerekir. Eğer fiziksel olarak sağlıklı ve psikolojik olarak dengeli iseniz iyi bir aday olabilirsiniz. Burun estetiği, estetik amaçları gerçekleştirmek için veya burun içindeki eğrilikleri düzeltmek ve tıkanıklıkları açarak solunum güçlüğü problemlerini düzeltmek amacıyla yapılabilir. Ameliyat yaşı 18 yaş ve üstüdür. Burun tıkanıklığı ya da nefes almada problem varsa burun estetiği ile birlikte septum deviasyonu ya da burun tıkanıklığı ameliyatı yapılabilir. İksinin aynı ameliyatta aynı estetik cerrah tarafından yapılması daha sağlıklıdır.

Burun Estetiği genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Lokal anestezi ile yapılan estetik burun ameyatı sonrasında hasta bir süre dinlendikten sonra evine gidebilir. Burun estetiği ameliyatı sonunda burun üstüne alçı atel uygulanır. Alçı atel, 10. günde tamamen çıkarılır. Gözkapakları ve çevresinde oluşabilecek morluklar 10-15 günde kaybolur. Burun sırtında ise 15-20 gün veya daha uzun sürebilen şişlikler olabilir. Bu şişliklerin % 80-90'ı ilk ayda geçer. Kalan şişlikler ise 6-12 ayda düzelir. Burun estetiği tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında komplikasyon olasılığı çok azdır. Ancak, infeksiyon, burun kanaması veya anesteziye reaksiyon gibi komplikasyon riski her zaman vardır. Bu risklerin olasılığını cerrahınızın ameliyat öncesi ve sonrası için verdiği tavsiyelere uyarak azaltabilirsiniz. Ameliyat sonrası sızıntı şeklinde kanamalar görülecektir; ancak bunlar bir iki gün içinde tamamen duracaktır.

Burun ameliyatı cerrahın seçimine göre, lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezide genellikle hafif sedasyon yapılır ve burun ve çevresi dokular uyuşturulur; ameliyat sırasında uyanık olacaksınız fakat ağrıya duyarsız olacaksınız. Burun estetiği, genellikle bir saat kadar sürer, bazı karmaşık veya ek işlemler gerektiğinde bu süre uzayabilir. Ameliyat sırasında burun derisi alttaki kıkırdak ve kemik dokulardan ayrılır ve istenen biçime getirilir. Biçimlendirme hastanın problemine ve cerrahın seçtiği tekniğe bağlıdır. Genellikle fazlalık oluşturan doku parçaları çok hassas kesicilerle çıkarılır. Çıkarılan dokular bazen de burnun başka bir kısmında mevcut olan eksikliklerin tamamlanması için de kullanılabilir. Birçok plastik cerrah ameliyat kesilerini burun delikleri içinden yapar.

Burun estetiği ameliyatı sonrası

İlk 24 saat içinde yüzünüzü şiş hissedersiniz, burnunuz ağrıyabilir, ve künt bir başağrınız olabilir. Özellikle ameliyatın ertesi gün göz kapaklarında morarma ve şişme olabilir. Bu durum birkaç gün içinde dramatik olarak düzelir. Dokularınız iyileşirken en az bir ay kadar burnunuzu çarpmaya karşı korumanız gerekir. Burun tamponlarınız birkaç gün içinde çıkarılır ve kendinizi daha rahat hissedersiniz. Dikişlerin alınmasına gerek yoktur çünkü kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Alçı, 10. günde tamamen çıkarılır. Burnunuzu çarpmaktan veya sürtmekten ve güneş yanığından 8 hafta süreyle sakınınız. Yüz ve saçınız yıkarken veya kozmetikleri kullanırken dikkatli davranınız. Kendinizi iyi hisseder hissetmez kontakt lensleri kullanabilirsiniz. Eğer olağandışı şikayetleriniz varsa veya neler yapıp yapamayacağınızı soruyorsanız doktorunuzu aramaktan çekinmeyiniz.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!