GÖZ YAŞI KANALI TIKANIKLIĞI HEM GÖZ DOKTORLARI HEM DE KULAK BURUN BOĞAZ UZMANLARI TARAFINDAN YAPILAN AMELİYATLAR İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR.

Gözyaşı kesesi ve göz yaşı kanalı tıkanıklığında bir veya iki gözde devamlı yaşarma meydana gelir.Bu durum fazla gözyaşı salgısını burun içine aktaran,gözyaşı kanalı ve kesesinde yapışıklık ve tıkanıklık oluşmasından dolayı olur.Y ani problem aslında burun içine açılan ve burun anatomisinin bir parçası olan göz yaşı kanalındaki tıkanıklık. Bu hastalara endoskopik olmayan yöntemde kesilerek ve kemik kırılarak ve dikiş atılarak, iz kalacak şekilde ameliyat yapılıyor.

Kulak Burun Boğaz alanında endoskopik cerrahi olanaklarının gelişmesiyle burun içinden endoskop yardımı ile göz yaşı kesesi ameliyatı yapılabilmektedir. Bu ameliyat sırasında dışarıdan hiçbir kesi yapılmamakta kemik dışarıdan herhangi bir deformasyon yaratacak şekilde kırılmamaktadır.

Gözyaşı kesesinin tıkanmasının nedeni fazla gözyaşını burun içine aktaran göz yaşı kanallarında gelişen bir enfeksyona bağlı taş oluşması, yapışıklıklar meydana gelmesidir.Bu durumda hastanın tutulan gözünde yaşarma, sabahları çapaklanma,cerahat oluşması,gözde batma yanma ve görmede bulanıklaşma olabilir.

Gözdeki sulanma hastanın hayat kalitesini ciddi anlamda düşürür.Bu yüzden bu belirtileri olan hastalar mutlaka doktora başvurmalıdır.Doktor tıkanıklığın seviyesini saptlayan testler isteyecek bu testlerin sonucuna göre ameliyatınızı planlayacaktır.Ameliyat lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilmektedir.Hastanın burnuna veya yüzüne herhangi bir kesi yapılmamakta endoskopik yöntemle burun içinden gözyaşı kesesi burun içine açılmaktadır.Morarma ,şişlik ,ağrı ve yara izi olmamaktadır.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!