Özellikle krom ve kurşun sanayinde çalışan hastalar burun septum perforasyon yani deliklerine maruz kalabilmektedirler.Bu delikler kanamalara koku bozukluklarına ve uyku problemlerine neden olur. Tozlu ortamlar nazal polipozis denilen burun etlerini oluşturur.bu etler parlak mukozal renkli şeffaf görünümlü ve sadece burun kavitesini doldurabileceği gibi panpolipozis denilen tüm sinüs oluşumlarnı doldurarak.Nefes alma güçlüğüne ve kanamalara neden olabilir.Maske kullanımı bu rahatsızlıkları büyük oranda kısıtlayacaktır. Olaya nefes açısından bakmak yada burun kanaması ,horlama şikayetiyle birlikte balgam değerlendirmeside önem arzeder. Cerahatli Balgam ,Kanlı Balgam ,Koyu Sihay Balgam ve şeffaf seröz balgam değerlendirilmelidir.

Toz: Maden ve taş ocaklarında, tünel yapımında ve tamamlayıcı tesislerinde işyeri havasına yayılan mineral ve kayaç parçacıklarını, Solunabilir Aerodinamik eşdeğer çapı 0-5 mikron büyüklüğünde kristal veya amorf yapıda toz ile çapı 3 mikrondan küçük, uzunluğu çapın en az 3 katı olan ipliksi tozları,

Fibrojen Toz denilen Solunumla akciğerlere ulaşarak biriken ve bunun sonucunda dokusal değişim oluşturarak akciğerlerde fonksiyonel bozukluk yapan tozlar

Solunumla akciğerlere ulaşmalarına rağmen akciğerlerde fonksiyonel bozukluk yapmayan tozları inert yapıdaki tozlar, asbest, silis kömür, mika, feldispat, plastikler, demir, baryum oksit, civa, kurşun, berilyum, krom, nikel, pamuk, ağaç, un, çimento, mermer, kobalt, keten, kendir.

Burun ve göğüs hastalıkları açısından muayeneyi gerekmektedir.Hastanın detaylı üst solunum yollarının ,larinx in ve akciğerinin rutin muayenesi yapılmalı ve gerekirse ileri tetkik ve tedavi aşamasına geçilmelidir.Maske kullanımı ,eldiven kullanımı kadar erken teşhiste hem benign ,enfeksiyöz yada tümoral oluşumlar açısından önemlidir.Ankara Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!