Dişlerin ön yüzeylerinde çok hafif bir aşındırma yapılarak ya da hiçbir aşındırma yapılmaksızın ince bir tabaka porselenin dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması işlemidir.

Yaprak porselen olarak da bilinen "Iaminate veneer" uygulaması, adını takma tırnak kalınlığında ki ince cam seramiklerden alır.

Günümüzde gelişen teknoloji ve artan hayat standardı estetik beklentileri yükseltmiştir. Çok daha az travmatik çalışarak dişlerden minumum madde kaybı ile maksimum estetiği sağlayan uygulamalar en tercih edilen tedavi yöntemleridir.

Hastalar haklı olarak dişlerinin zarar görebileceği endişesini taşımaktadırlar. 0ysa ki ortalama 0.3 mm lik bir aşınma yeterli olmaktadır. Hatta bazı uygulamalarda hic aşındırma yapıImamaktadır.

Yaprak porselenlerin ışık geçirgenlikleri oldukça yüksektir. Dişlerin mine dokusunu çok iyi taklit edebildiklerinden doğal diş görüntüsü vermektedirler.

Bu sebeple yapma diş görüntüsü olur mu endişesi taşıyan hastalar içinde tercih sebebidirler. İşlem bittiğinde mükemmel bir görüntü oluşmaktadır.

Tüm kurallara uygun olarak yapılmış porselen Iaminaların diş yüzeyinde bakteri plağı ve taş birikimi minumum olduğundan hastaların dişeti sağlığı oldukça iyidir.

Kahve cay sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmemeleri en büyük avantajlarından biridir.

Aşınmaya dirençleri oldukça yüksektir. Yapıştırıldıktan sonra kırılmaya karşı dirençleri de yüksektir. Ancak kişinin kendi dişini kırabilecek ekstra bir kuwetle karşı Iaştıklarında kırılabilirler.

PORSELEN LAMİNALAR KİMLERE UYGULANMAKTADIR

- Dişlerinin formundan memnun olmayanlara

- Dişlerinin arasında aralık olanlara

- Dişlerinde hafit çapraşıklık olanlarda

- Dişlerinin renginden memnun olmayanlar da ve ağartma işlemi ile istediği neticeyi alamayanlarda

- Yaşın ilerlemesine bağlı dişin canlılığını ve formunu yitirmesi sebebiyle antiaging amaçlı


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!