Çalışan kadınlarda gebelik riskleri sektöre göre risk faktörü
Çalışan kadınlarda gebelik riskleri sektöre göre risk faktörü

Ergonomik stres yapan faktörler: 3 saatten uzun süre ayakta kalınan işler. Erken doğum riskinde artışa neden oluyor. Günlük dinlenme periyotları bu riski azaltır.

Fiziksel Etkenler:

Isı (38.9C ortamı) : Düşük doğumsal defektler özellikle sinir sistemi ile ilgili olan arter.

Radyasyon : Etkisi radyasyon dozu ve bunun süresi ile artar. Özellikle ilk üç ayın sonlarında ve ikinci üç ayın başlarında duyarlılık yüksektir. Özellikle tıp, madencilik ve enerji santrallerinde maruz kalınır. Tüm vücut için belirlenen radyasyon limiti 5 rem.

Video, display terminalleri : Gebelik sırasında riskin arttığına dair hiçbir bulgu yoktur.

Kimyasal etkenler : Solunum, cilt teması veya yutma ile ilgili.

Kuaförler: Saç renklendiricileri ve boyaların veya perma yapan solüsyonları bu etkenlere daha az maruz kalmak için bu alanda çalışanların eldiven kullanarak korunmaları mümkündür. Boyacılar ve Ressamlar: Boyaların içinde organik ve inorganik pigmentler kullanılabilir. Organik pigmentler benzen, tolüen gibi aromatik oranlar içerir. İnorganik pigmentlerde kurşun, civa, kalium gibi maddeler içerebilir.

Pil fabrikalarında çalışan işçiler bunlara maruz kalabilir. Uzmanlar özellikle inorganik kurşun üzerine yoğunlaşmışlardır. Kurşunu düşük, ölü doğum, sinir sistemi anormallikleri ve yeni doğanda ortopedik ve zihinsel sorunlar açısından riskin artırdığı saptanmıştır. Özellikle kurşuna maruz olan kadınların kan kurşun düzeyine bakılarak gebeliğe başlanması önerilir. Ayrıca organik hidrokarbonlara maruz kalanlarda zihinsel engelli ve santral sinir sistemi anomaliliği bebek riski artmaktadır. Boya, mürekkep, plastik üretimi ile ilgili sektörde çalışanlar risk atındadır. Böcek ve fare gibi zararlar için ilaç sektöründe çalışanlar.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!