Çene ucu estetiğinde yerleştirilen çene protezleri ile çene uzatılabilir veya fazla kemik dokusu çıkartılarak veya törpülenerek çene ucu kısaltılabilir. Genellikle yüz germe ve burun ameliyatları esnasında kombine edilerek yapılır.

Çene ucu estetiği kimlere yapılır?

Ağız kapanışı ve diş dizilimi normal olan, küçük bir çene yapısı veya olması gerekenden daha büyük bir çene ucu olan hastalara yapılır.

Ameliyat öncesi neler yapılmalıdır?

Tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Kan sulandırıcı Aspirin vb. ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Sürekli aldığı başka ilaçlar veya vitamin hapları (Ginseng, CoQ, Gingkobloba vs. içeren) var ise mutlaka 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hastanın doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

Ameliyat tekniği nasıldır?

Ağız içinden veya çene altından yapılan küçük kesiler ile gerçekleştirilir. Çene ucuna uygun boyutta protez yerleştirilir. Çene ucunda birkaç mm lik bir dolgunluk isteniyorsa sadece yağ enjeksiyonları da yapılabilir. Eğer çene ucunda küçültme planlanıyor ise yine aynı kesilerden girilerek kemik çıkarma veya törpüleme işlemi yapılır, gerekirse titanyum plak-vidalar ile sabitlenir.

Çene ucu estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Operasyondan sonra aynı gün taburcu olunabilir. Kesi ağız içerisinde ise gargara ve 3 günlük sıvı diyet önerilir. 1. Haftanın sonunda işe dönülebilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!