Küçük yaşta erken müdahale ile çene bozukluklarını tedavi etmek mümkün. Bu tedaviler ağız içi bir takım kişiye özel planlanan aparatlarla ve dişlere yapılan küçük kompozit ilavelerle ayda bir yapılan rutin takipler sonucunda olmaktadır.

Tedavinin türüne göre bir veya iki yıllık tedavilerdir. Çocuk aparatını genelde gece uyurken takar çünkü gerçek büyüme gece olmaktadır. Çocuklarda büyüme ve gelişim hormonu gece uyurken salgılanır. Biz de bu durumdan faydalanıyoruz. Avrupa'da bu tedaviyi yapan bilimin adı Fonksiyonel Çene Ortopedisi'dir. Avrupa'da uzmanlık dalıdır. Henüz Türkiyede uzmanlık dalı olarak kabul edilmemesi tamamen kanunlara dayalıdır ve Amerikan ekollerinin kabul edilmesindendir. Çünkü Amerikan ekolu işlemi daha da komplike hale getirip daha çok maliyete sebep olmaktadır.

Küçük yaşta farkedilip müdale edilmez ise çocuğun ergenliği tamamlanınca yapılacak olan tedaviler diş çekimi gerektirebilir. Cerrahi yoluna gidilip çene ilişkisi ancak bu şekilde çözülür hale gelecektir.Hem hastaya daha zorlu bir süreç yaşatacaktır hem de maliyeti.12 14 yaşı beklemeden tedavi edilmelidir. Ülkemizde bu eğitimleri alan pek çok hekim vardır.


Samsun Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!