Kavitasyon+pressoterapi bölgesel fazla yağların azaltılması için kullanılır. Botoks yüzde mimik kaslarının kasılması ile oluşan kırışıklıkları azaltarak, dolgu ise volüm artırarak yüzün daha zinde görünmesine yardımcı olan metodlardır.

Kavitasyon+pressoterapi, bel, karın, göbek, kol, kalça ve sırttaki vb. depo yağlarını ultrason dalgaları ile parçalayıp eritmek ve selülitli bölgelerin görünümünün bir ölçüde azalmasına yardımcı olmak amacıyla kullanılan bilimsel bir yöntemdir. Peşisıra uygulanan pressoterapi parçalanan ürünlerin lenf dönüşünü hızlandırarak tedaviye yardımcı olmaktadır.

Kavitasyon+pressoterapi, liposuction veya abdominoplasti yani karın germe denilen cerrahi yöntemlere alternatif olabilir mi?Öyle olsaydı Estetik Cerrahi olmazdı. Bazı hastalarda, özellikle de sınırlı-bölgesel yağlanması ve gergin-sarkmamış vücut yapısı olanlarda kavitasyon+pressoterapi tek başına etkili olabilmektedir. Ancak çoğu hastada, özellikle de fazlaca yağ birikimi ve bölgesel sarkmaları olanlarda (doğum sonrası, kilo verme sonrası vb.) daha radikal bir çözüm, yani operasyon gerekli olabilmektedir. Operasyondan sonra bir çok hastamıza destek tedavisi olarak kavitasyon+pressoterapiyi biz de öneriyoruz. Kısacası bu yöntemleri birbirinin alternatifi değil de farklı durumlarda uygulanan yöntemler olarak görmek daha doğru olacaktır.

Kavitasyon+pressoterapi uygulamasıöncesinde ve sonrasında hastanın ölçüleri alınır. Bu bize ani etki konusunda bir fikir verir. Uygulama bir el aleti yardımı ile deri üzerinden bildiğimiz ultrason aleti gibi uygulanır. Derinin bir santimetre altındaki yağ dokusu hedeflenmektedir.

Kavitasyon-pressoterapi uygulamasına başlamadan bir gün önce ve uygulamadan sonraki gün, en az 2,5 litre su içilmesi gerekir. Bu, eritilmiş olan yağların vücuttan atılması için çok gerekli ve önemlidir. Kavitasyon uygulaması, haftada bir yada iki seans olmak üzere, kişinin fiziksel durumuna göre 6-10 seansta tamamlanır. Bir seans ortalama 40 dakika sürer. Tedavi sırasında bir uygun bir diyet uygulamanız (ideal olarak bir diyetisyenin kontrolünde) çok önemlidir.

Botoks bugün A.B.D.'de 2009 istatistiklerine göre en fazla uygulanan cerrahi olmayan estetik girişimdir. Botoks sadece kaslar üzerinde etkilidir. Botoks başka cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemlere destek olarak uygulanabilmektedir. Ayrıca, derin kırışıklıklarda botoks'un etkisi yanında dolgu maddelerinden de yararlanılabilinmektedir. Botox, kasların gevşemesini sağlayan ve çok ileri ve hassas bir teknoloji ile üretilen bir maddedir. Botox enjeksiyonu ile mimik kaslarında yani yüzdeki çizgilenmelere neden olan kaslarda gevşeme meydana gelir. Bu da kasların üzerini örten cildin kırışıklıklarının azalmasını sağlar. Botox mimik kaslarının aşırı kullanımı sonucunda -özellikle- alın bölgesindeki yatay çizgilenmelerde, burun sırtında, kaşların arasındaki dikey çizgilenmelerde ve kaz ayağı denilen göz kenarındaki kırışıklıklarda kısaca yüzümüzün üst yarısında ortaya çıkan çizgilenmelere karşı uygulanan bir tedavi yöntemidir. İlaç, çok az miktarda ve ince bir iğne yardımıyla tedavi edilecek kasın içine enjekte edilerek kasın gevşemesine yol açar ve sinir iletimini geçici olarak engeller. Gevşeme ile kırışıklıklar düzelir. Bu etki ilk haftada kendini gösterir ve kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 4-6 ay boyunca sürer.

Botox’un diğer kullanım alanlarında özellikle sık migren atakları geçiren hastaların önemli oranında, migrenin sıklığını ve şiddetini azalttığı bilimsel olarak bilinmektedir. Önce İngiltere'de, son olarak da aylar öncesinde A.B.D.’de FDA tarafından resmi olarak botoksun migren tedavisindeki yeri kabul edilmiştir.

Botox’u kullandığımız alanlardan birisi de koltukaltında aşırı terlemedir. Uygulama sonrasında çoğunluk hastanın şikayetinde ortalama 4-6 ay boyunca önemli gerilemeler olduğu bilimsel yayınlarda bildirilmektedir.

Dolgu kullanımı bir ofis işlemi olarak yüzdeki derin ve yüzeyel kırışıklıkların giderilmesinde başta Hyaluronik asit olmak üzere dolgu maddeleri kullanılabilir. Doğal olarak vücudumuzda var olan hyalüronik asidin işlevi, deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Allerjik reaksiyonlardan kaçınmak için hayvan orijinli ürünler yerine sentetik ürünler günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Kısa, pratik bir işlemdir. Kalıcı olmayan bu işlemde etki süresi kullanılan dolgu maddesine ve kullanılan bölgeye göre değişmek üzere yaklaşık 6-12 ay'dır.

Uygulamaların, resmi makamlar tarafından onaylanmış koşullarda ve yine bu makamlar tarafından ruhsatlandırılmış, yani kullanılmasına izin verilmiş ürünlerle yapmak sağlığınız açısından çok önemlidir.


Antalya Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!