Cinsel istismar dünyada her geçen gün artmakta ve bunu yaşayan kişilerde ağır yaralar oluşturmakta. Sevindirici olan bu yaraların terapi desteğiyle iyileştirilebilir olması.

Bu durumu yaşayan mağdurlar sürekli bir şekilde cinsel istismarla ilgili rüyalar görürler. Aynı deneyimi sanki yeniden yaşıyormuş gibi tekrar tekrar yaşarlar.

Kendilerini yaşadıkları ortamdan izole ederler. Çünkü onlara göre bu utanılası bir durumdur ve çoğu zaman yaşadıkları bu durumdan dolayı kendilerini suçlarlar.

Cinsel işlev bozuklukları yaşanır.Cinsel soğukluk,vajinismus, homofobi görülebilir.

Kendini suçlama, düşük öz saygı ve intihar düşünceleri olur. Bellek problemleri,kafa karışıklığı olur. Bedensel bağlı somatik şikayetler görülür, Belli insanlardan, yerlerden eya şeylerden fobik bir şekilde kaçınma.

Kişi kendini koruyamaz. Sürekli bir mağduriyet yaşamış biri gibi görür kendisini. Sağlıklı sınırlar oluşturamaz. Ben kötüyüm, ben kirliyim, ben değersizim düşünceleri oluşur. Kendisi de dahil olmak üzere aynı cinsiyetten olanları küçümser. Karşı cinsten korkar, karşı cins tarafından sindirilme, onlara fazla değer verme ve onları idealleştirebilir.

Kargaşalı ergenlik yaşar. Erken gebelik olur. Evden kaçma, madde bağımlılığı, aileden kaçmak için erken evlilik görülür. Fazla sorumluluk alır. Ebeveninin sorumluluğunu alabilir. Özbakım eksikliği,başkalarına karşı aşırı sorumluluktan aşırı strese girebilir.

Duygusal hissizleşme,izinsiz gelen anılar olur. Yaşadığı ağrıları yemek yiyerek bastırır. Suçluluğu ve yaşadığı utancı istifra ederek çıkarır. Etrafındaki insanlara öfke ve kırgınık yansıtabilir. Kendi çocuklarını istismar edebilir.

Bunları yaşayan kişiler yaşadıklarını bedenlerinde tuttukları sürece kendilerine ve çevrelerindeki insanlara zarar vermenin farkına varmaları uzun yıllar alabilir ve çocuklarını travmaya maruz bırakmaları ve onları koruyamamaları sık görülen bir durum olur.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!