Cinsel soğukluk ve cinsel isteksizlik ile Vajinismus farklı cinsel sorunlardır. Bu rahatsızlıkların sebepleri, ortaya çıkma şekilleri farklıdır ve farklı tedavi gerektirir.

Cinsel davranışımız belirli bir döngü içinde ilerler ve cinsel istek ve cinsel uyarılma, heyecanlanma evresi ve cinsel doyuma ulaşma evresini kapsar. Bu evrelerin herhangi birinde uzun süreli rahatsızlıklar cinsel işlev bozuklukları olarak ele alınır.

Cinsel soğukluk istek ve uyarılma evresini ilgilendiren bir bozukluktur.

Burada cinsel isteksizlik, uyarılma ve heyecan duyma yetersizliği gözlenir. Kişi, ilişkiye girmek istemediğini, ilişkide de herhangi bir cinsel uyarılma ve heyecan duymadığından bahseder. Bununla birlikte cinsel birleşmede bir sorun yaşanmaz.

Vajinismus da bir cinsel işlev bozukluğudur. Ancak burada kişi cinsel istek ve heyecan duymasına karşın bilinçaltı kaynaklı ağrı beklentisi ile cinsel ilişkiye giremez. Ön sevişmede herhangi bir sorunun yaşanmamasına karşın cinsel birleşme gerçekleşemez. Vajen çevresindeki kaslar ve vücut kaslarında istemsiz ve kontrol edilemeyen kasılmalar olur ve bu kasılmalar vajinal girişi imkansız kılar.

Cinsel soğukluk da, vajinismus da cinsel işlev bozukluklarıdır. Bu bozuklukların sebepleri farklıdır, ancak her ikisi de kişiyi mutsuz kılar ve uzun sürede çiftte cinsel uyum sorunun ortaya çıkmasına sebep olur ve tedaviyi gerektirir.


Bursa Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!