Çocuklar çevrelerinde olup bitenlere büyük ilgi duyarlar.Eğer yakın çevresinde yeni doğmuş bir bebek ya da hamile biri varsa o zaman nereden geldiğiyle ilgili sorular sormaya başlayacaklardır.

Küçük çocuklar için bu durumla ilgili bir hikaye anlatmak hem merak ettiği konuyla ilgili sorularına sakin cevaplar verilmesini sağlar hem de sorularının cevaplarını alarak şüphelerinden kurtulmalarını sağlayacaktır.

Bütün masallar mutlu sonla bitmelidir , mutlu son çocuğun ihtiyacı olan güveni sağlar.Gerçek hayatta karşılaşacağı zorlukları mutlaka çözeceği ve sonunda mutlu olacağı fikrinin yerleşmesine yardımcı olur.

2 ya da 3 yaşınaki çocuklar meraklıdır ve çevresinde gördüğü herşeyi merak ederler.Yetişkinlerin merak ettiği şeylere verdiği isimler ona yol österici olur.

Yetişkinlerin yaptığı en büyük yanlış çocuğun üreme organlarının adını yanlış öğretmesidir. Çocuk üreme organlarını ''kutu'' , ''kuş'' gibi adlarla öğrenmemeli. Söylese bile yanlışı düzeltilmeli.Organları kendi ismiyle ''penis'', ''vajina'' olarak öğrenmelidir. Ancak bu şekilde bedenini doğal ve bağımsız şekilde öğrenmesine yardımcı olunmuş olur.

2-3 yaşında çocuk iki farklı cinsiyet olduğunu ve onların cinsiyet olarak birbirinden farklı olduğunu anlar.4 yaş civarında çocuklar neden kardeşinin penisi ya da vajinası olamadığını soracaktır. Ona net ve yaşına uygun cevaplar verilmelidir.Çünkü o erkek erkeklerin vajinası yoktur penisi vardır diyebililirsiniz.

Bebekler nereden çıkar ya da oraya nasıl girer sorusuna anne babalar bebek sahibi olmak istediklerinde sık sık bir araya gelirler ve baba penisini annenin vajinasına yerleştirir . Babanın penisinden çıkan tohum annenin bedenine aktarılır.Sonra o tohum annenin karnında büyümeye başlar ve anne doğuma hazır olana kadar da karnında bekler.Varsa annenin karnındaki bir ultrasonu göstermek yararlı olur.

Bir bebek yapmak kavramı sevgi, arzu ve saygı kavramlarıyla kullanıldığında çocuk kendisinin de sevgiyle ve istenerek dünyaya geldiğini düşünür.Bebek sahibi olmak için sadece birbirini sevmenin yetmeyeceği anne ve baba gibi büyük olmak gerektiği ve her cinsel ilişkinin de bebekle sonuçlanmayacağı anlatılmalıdır. Böylece çocuk sevgisini sarılmak ve öpmek olarak gösterdiğinde bebek sahibi olunmayacağın da öğrenmiş olur.

Bebeğin doğumunu anlatırken vajinanın genişleyebilen bir organ ve bu şekilde bebeğin kolayca dışarı çıktığını anlatabilirsiniz.

Çocuğa yerinde ve zamanında verilen doğru bilgi gelecekte kafasının karışmasını ve yetişkine olan güvenini arttıracaktır.


İstanbul Psikolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!