Çocukluk döneminde altına ıslatma ya da kaçırma çok yaygın görünen bir durumdur. Tuvalet eğitimini almış çocuklarda, tuvaletini tutma kontrol beceresi 5 yaşına kadar gelişmektedir. Yani beş yaşına kadar alta kaçırma normaldir. 5 yaşından sonra da alta kaçırma devam ediyor ise öncelikle başka bir hastalığın olup olmadığının incelenmesi gerekmektedir. Özellikle böbrek rahatsızlıklarında alta kaçırma bir belirti olabilir.

Herhangi bir fizyolojik sebepten kaynaklanmıyor ise, çocuğun altına kaçırması ruhsal karmaşaları ile yakından ilgilidir. Alta kaçırma kaygının dolaylı anlatımı, anne baba ya olan öfkenin bilinç dışı gösterimi sayılabilir. Bunun yanında boşanma, aileden birinin vefatı, yeni bir kardeş gelmesi, tuvalet eğitiminde ailenin tutumu ve genetik faktör bu durumun sebeplerindendir.

Alta kaçırma kendi içinde de değişkenlik gösterir; yalnız gece kaçıranlar (Nocturnal), yalnız gündüz kaçıranlar (Diurnal), gece gündüz kaçıranlar (cronic), ara sıra kaçıranlar ve dışkı kaçıranlar (enkoprasis). Çocukların yüzde üçünde bu durum görülmektedir.

Alta kaçırma çocuğun sosyal hayatını yaşam kalitesini ve öz güvenini derinden etkileyen bir durumdur. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Çocuklarda oyun terapisi, davranışçı yöntemler, aile danışmanlığı tedavi için en etkili yöntemlerdir. Çocuğun uyku düzeni takibi, beslenmesinin gözlenmesi gerekir ise değişmesi, yatma zamanı ve uyum alışkanlıklarının kontrol edilmesi ve takip edilmesi gerekmektedir. Eğer tedavi sağlanmaz ise çocukta çok ciddi ruhsal yaralar açılabilir. Bu nedenle bir uzmandan mutlaka destek alınması gerekmektedir.


Mersin Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!