Ayrılma korkusu hemen hemen her çocukta görülmektedir. Sevdikleri ve güvendikleri kişiden uzaklaştıklarında bu duruma ağlayarak tepki gösterirler.

Özellikle kreşe, okula hatta gece yataklarına bırakıldıklarında çocuklar ayrılma endişesi ile ağlar ve ayrılmak istemezler.

Ayrılma korkusunun belirtileri nelerdir?

Ayrılma korkusunun sekiz belirtisi vardır. Tanı konabilmesi için bunlardan en az üçünün bulunması gerekir ve en az dört hafta sürmelidir.

- Çocuklar evden ayrıldıklarında büyük sıkıntı duyarlar

- Bağlandıkları kişinin başına bir şey gelecek kaygısı yaşarlar

- Bağlandıkları kişiyi kaybedeceklerine dair endişe yaşarlar

- Okula gitmek istemezler

- Bağlandıkları kişiden ayrı kalmayı istemezler

- Evin dışında ya da bağlandıkları kişi yanında olmadan uyuyamazlar

- Ayrılmayla ilgili sürekli kâbus görürler

- Bağlandıkları kişiden ayrıldıklarında bulantı veya kusma gibi belirtiler gösterirler

Ayrılma korkusunun nedenleri nedir?

Bu durum küçük yaşlarda başlar ve gelişimsel olarak olağan kabul edilmektedir. Bazı çocuklar daha kolay ve hızlı, kimileri ise daha çekingen olduklarından, daha yavaş atlatırlar bu durumu.

Ayrılma korkusu hangi yaşlarda başlar?

8 ila 18 ay arası bu korkunun en yoğun yaşandığı yaşlardır ve doğal gelişim olarak olağan kabul edilmektedir. Yaklaşık dört yaşında bir çocuk artık kısa süreli ayrılıkları kaldırabilir ve anne-baba olmadan anneanne ya da babaannede kalma isteği artabilir.

Daha hafif ve hızlı atlatılabilmesi için öneriler

- Oda değiştirdiğinizde sık sık çocuğunuza seslenin veya şarkılar söyleyin ki, çocuğunuz alışılmış sesleri işiterek kaygısı azalsın ve kendisini güvende hissetsin

- Ayrılacağınız zaman çocuğunuza, gideceğinizi ve tekrar geleceğinizi söyleyin, bu çocuğunuzun size güvenmesi için çok önemlidir

- Yatağına yatarken bir anlaşma yapın ve uyuyana kadar aralıklarla yanına geleceğinizi söyleyin

- Özellikle çocuğunuzu kreşe veya bakıcıya bıraktığınızda belirli ritüelleriniz olsun, örneğin "ceketini giyinsin, tekrar odasına geçip oyuncaklarıyla vedalaşsın ve akşama tekrar geleceğini söylesin"

Bu davranımlar çocuğunuzun hem kendine hem de size olan güvenini arttıracaktır, korkularının azalmasını sağlayacaktır.

Ne zaman bir uzmana başvurulmalıdır?

Eğer çocuğunuz ilkokul çağına gelmiş bir ayı geçkin süredir evden çıkmak istemiyor, okula gitmekte zorlanıyor, sevdiklerinin başına bir şey gelecek endişesi taşıyor ve sürekli yanınızda olma talebinde bulunuyorsa artık bir uzmana başvurma zamanı gelmiştir


İstanbul Psikolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!