Çocuklarda iştahsızlık hakkında
Çocuklarda iştahsızlık hakkında

Çocuğun iştahsızlığından şikâyetçi olmayan anne-baba yok gibidir. Poliklinikte "Doktor Bey bir de iştah açıcı bir şey yazar mısınız" türünden ricalar ile sıkça karşılaşıyoruz. Biz doktor olarak önce çocuğun kilosunu boyunu ölçeriz; normal standartlarla karşılaştırınca bakarız ki çoğu kez çocuk normal. Yani çocuk yeterince besleniyor demektir bu. Bazı anneler buna da inanmaz, dudak büker...

Gerçek şudur: Çocuk yiyor yemesine de annenin beklentisi kadar değil! "Ne bileyim derler, yaşıtlarına göre çok ufak!". Bilmezler ki her çocuk farklıdır. İştahı, yeme içmesi, boyu, kilosu kendine özgüdür... Zaten normalde çocuklar 3 ila 90 gibi çok geniş normal (persantil) değerler arasında bulunurlar... Gelişmelerini sürdürürler.

Dediğim gibi boy ve kiloları normal bu çocuklar, öyle ya da böyle yeterli ve dengeli beslenmekte ama anne-babalar bilgisizlikten onları "iştahsız" olarak damgalamaktadır... Bu durum kendilerine izah edilince, bir kısım ebeveyn tatmin olabilmekte... Sorun oracıkta kapanmaktadır.

Ama bazı ailelerde durum trajikomik bir hal alır. Çocukla anne arasında yersin-yemem türünde bir meydan muharebesi yaşanır! Anne genelde psikolojik sorunları olan ve eğitimsiz biridir. Ama hepten de duyarsız biri değildir; çocuğu için bir şeyler yapmak istemektedir ancak maalesef "kaş yapayım derken göz çıkarmaktadır... Çocuk da yemek yememeyi, anne-babaya karşı kullanılan güçlü bir silaha dönüştürmüştür! Böyle durumlarda profesyonel yardım almadan işin içinden çıkmak neredeyse olanaksızdır...

Okul öncesi yaşlarda iştahsızlık çoğunlukla psikolojik kökenlidir ve yukarda anlatılan türdendir. Bir de fiziksel hastalık hallerinde olanı vardır:

Bunlar:

1) Kansızlık (özellikle demir eksikliği anemisi)

2) Bağırsak paraziti

3) Çocuk fiziksel olarak hastadır (grip olmuştur, orta kulak iltihabı vardır vb.)

TEDAVİ: İştahsız olan bir çocuk mutlaka bir doktora götürülmelidir. Önce boyu/kilosu ölçülür. Sonra muayene edilir. Gerekiyorsa tetkikler yapılır. (Kan sayımı, gaitada parazit, akciğer filmi vb.). Organik bir hastalığı olup olmadığı tespit edilir. Tedavisi ona göre düzenlenir.


Kocaeli Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!