Çocukluk çağı ve obezite
Çocukluk çağı ve obezite

Obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülen en büyük kronik hastalıklardan biridir. Geçmiş zamanlarda yetişkinlerde daha çok görülen obezite, günümüzde çocuklarda da yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu durum çocuklarda, yaşamın ilk yılı ve 5-6 yaşları arasında artış göstermektedir. Obezite, alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda vücutta yağ miktarının artmasıyla meydana gelen psikolojik ve sosyal sorunlar yaratan kronik bir hastalıktır. Çocukluk çağı obezitesi engellenemezse ileride kilolu ve sağlıksız bireylerin artacağı, bununla birlikte sağlık sorunlarınında büyüyeceği tahmin edilmektedir. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre dünyada 400 milyon üzerinde obez bulunmakta ve bu rakamın 2015 yılında 700 milyonu bulacağı tahmin edilmektedir.

Çocukluk çağı obezitesine baktığımızda en büyük nedenin hareketsizlik ve dengesiz beslenme olduğunu gözlemliyoruz. Bilgisayar veya televizyon karşısında yemek yemek, öğün atlamak, yemek seçmek, hamur işi, kızartma ağırlıklı beslenmek, sebze, meyve tüketiminin az olması ve çok fazla hazır içecek ( meyve suyu, kola vb.) kullanımı çocuklarda obezite oranını arttırmaktadır. Bu durumun artması beraberinde insülin direnci, şeker, kalp damar hastalıkları, kolesterol yüksekliği, kanser ve psikolojik hastalıklar gibi sağlık sorunlarını da getirmektedir.

Çocukluk çağı obezitesinin engellenmesinde en büyük görev ailelere düşmektedir. Beslenme anne karnından itibaren çocuğun büyüme ve gelişimini etkilemeye başlar ve bunu emzirme döneminde beslenme, çocukluk çağında beslenme süreci takip eder.

Çocuklarınıza ağladıklarında susmaları için ya da ödül olarak çikolata, kek, abur cubur türevi gıdalar vermeyin. Bu tarz besinlerin tüketimini sınırlandırmaya çalışın.

Evinizde sebze yemeğini düzenli olarak pişirin ve çocuğunuzun tüketimini sağlayın.

Meyve tüketimini alışkanlık haline getirip, ara öğünlerde çocuğunuza meyve yedirin.

Süt, yoğurt, peynir , yumurta gibi iyi protein kaynaklarını çocuklaınızın tüketmesine özen gösterin.

Çocuklarınıza, kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırın.Yapılan araştırmalar kahvaltı yapan çocukların derslerinde daha başarılı olduklarını göstermektedir.

Televizyon ya da bilgisayar başında değil, ailecek sofrada yemek yemek alışkanlığı kazandırın.

Okula sağlıklı atıştırmalıklar koyun. Örneğin; fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar, taze meyveler veya tambuğday ekmeğine yapılmış bir sandviç gibi.

Çocuğunuza zorlayarak yemek yedirmeyin.

Her gün 1 saat fiziksel aktivite yapmasına özen gösterin.

Malesef ülkemizde kilolu bebek, tombul bebek daha çok sevilir. Zayıf çocuk sevilmez, zorla yemek yedirilir. Kilo almadığı için vitamin- mineral takviyelerine başlanır. Oysa ki çocuğunuzun büyüme ve gelişimi normal ise zeka gelişimi yaşına göre normal ise kilo alması için uğraşmayın. Siz onu sağlıklı ve dengeli beslediğiniz sürece hiç bir sıkıntı yaşamayacaktır.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!