Çocuklar görsel ve oyun desteğiyle önceden prova ettikleri deneyimlerde çok daha pozitif bir tutum içinde olurlar. Bu durum klinik çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

Çocuk için bilinmeyen korkutucudur, bilinen ise eğlenceli olabilir. Bu temel prensibi gözönüne alacak olursak, diş doktorunuza gelmeden birkaç gün önce çocuğunuzla diş hekimi oyunu oynamak son derece hazırlaycı olacaktır. Örneğin o bir diş hekimi olsun, siz hasta olun, sizin dişlerinizi fırçalasın. Dişlerinize dolgular yapsın, diş mikroplarını yakalasın.

Diş doktorunda çok eğlenceli aletler olduğunu ve doktorun bunları ona tanıtacağını ve sadece onun dişlerine bakmak isteyeceğini anlatın. Diş mikroplarıyla ilgili hikayeler anlatın,kesinlikle "Doktor iğne yapabilir, acıyabilir" gibi cümleler kurmayın, çoğu çocuk bunlardan ürkeceği için hazırlık yapayım derken çocuğun ürkmesine neden olabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun yanında siz ya da yakınlarınızın diş doktoru ile ilgili olumsuz tecrübelerini konuşmayın ve paylaşmayın.

İlk dişhekimi muayenesinde, 0-5 yaş aralığında çocuğunuzun kendini güvende hissetmesi için anne ya da baba aynı ortamda durabilir. Ancak müdahaleci bir tavır içinde bulunmamak lazımdır. Bunun bir ilk tanışma randevusu olduğunu unutmayın ve hekiminize çocuğunuzla iletişim kurması sırasında yardımcı olmak için sözü ona bırakın.

Önemli bir nokta olarak, çocuğunuzun dişlerini 7-8 yaşına kadar siz ebeveynin fırçalaması etkili bir hazırlamaya tahmininizden büyük fayda sağlamaktadır. Günde 2 kez evde yapılan diş fırçalama sayesinde hem çocuğun dişlerine düzenli temizlik yapılmış olur hem de çocuk ağzını açma ve bir süre açık tutma alışkanlığı kazanır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!