Coronavirüsler soğuk algınlığının %25 inde etken olarak görülmektedir. Pozitif tek zincirli, zarflı, büyük RNA virüsleridir. Her ne kadar virüsler son 50-60 yıldır izole edilmiş olsa da bu durum daha öncesinde teknolojik olarak onların varlığını gösterilemeyişinden kaynaklanmaktadır. Yapılan RNA polimeraz biyoinformatik çalışmalarıyla coronavirüslerin 10 bin yıllık geçmişine ulaşılmıştır. Bu virionların yarasa ile benzer nükleotid zinciri taşıdığı belirtilmektedir.

Coronavirüsler 4 gruba ayrılmaktadır. Alfa, beta, gama, delta. Coronavirüslerin insanda hastalık yapanları alfa ve beta corona virüslerdir. Covid-19 da dahil olmak üzere pandemiler yapan tüm coronavirüsler beta coronavirüs olup 5300 yıllık virionlardır. Yapılan deneysel çalışmalarda Coronavirüsün timus doku hacminde ve timosit hücre sayısında anlamlı derecede azalmaya sebep olduğu gösterilmiştir. Enfeksiyonda en önemli hedef doku timus olup timus fonksiyonunun tamamen azaldığı 60 yaş üstünde çok ciddi etkileri görülmektedir. Timus fonksiyonları iyi olan çocuklarda ise hastalık nerdeyse görülmemektedir. Timus Bezi her ne kadar yaşla küçülse de hayat boyu fonksiyonu çok önemlidir. Bağışıklık sistemi ve hormonal denge için de çok önemli bir organdır. Enerji olarak da yüksek kalp ve ruh çakrası olarak bilinir. Yetersizliği psikolojik olarak kaygı düzeyini artırır. Timusu güçlendirme egzersizleri aynı zamanda kaygıyı azaltan egzersizler olarak da bilinir. Hastalık gelmeden timus fonksiyonlarını olarak artıracak uygulamalar ve bitkisel takviyeler alınması faydalı olacaktır.

Silli hücreleri seven virüs duyarlılığını kaybeden burundan sinsice geçer. Oksimetazolin gibi topikal dekonjestan kullananlarda, sigara kullananlarda ve immünitenin zayıfladığı 60 yaş üstü bireylerde burundan kolayca geçer. Burun açıcı topikal dekonjestan sprayler normal Burun fizyolojisi için gerekli olan nitrik oksiti düşürerek sitoplazma ölümü olan otofajiyi bozar. Bu da sitoplazmada yerleşen zarflı RNA virüslerin yayılması için risk oluşturur.

Doç. Dr. Hayriye Karabulut

KBB - Odyoloji- Tıbbi Genetik-Fitoterapi


Ankara Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!