Depresyon geçirmekte olanların nelere dikkat etmesi gerekir ?
Depresyon geçirmekte olanların nelere dikkat etmesi gerekir ?

İlk yazımda depresyon konusuna genel hatları ile bir başlangıç yapmıştık.Bu yazımda ise 'depresyon geçirmekte olanların nelere dikkat etmesi gerekir' konusuna değinmek istiyorum.

Depresyon belirtilerini hissetmeye başladığınız andan itibaren en kısa sürede bir psikiyatrist e başvurun. Unutmayın ki gerçek teşhisi koyup tedavinizi düzenleyecek olan olan ne bir yakınınız,ne arkadaşınız nede başka bir branş hekimidir. Depresyon ciddi bir hastalıktır tedavinin geciktirilmesi hastalığın süresini uzatmaktadır.

Doktorunuza tek başınıza gitmektense yanınızda sizi iyi tanıyan bir dost, bir akraba ile gelinmesi daha yararlı olacaktır.

Depresyon tedavisinde doktorunuz ilaç kullanılmasını uygun görmüş ise ilacınızı düzenli kullanmanız gerekmektedir. Kendi başınıza doz ayarlaması yapmayın, doktorunuza danışmadan ilaç alımını kesmeyin. Tedavi esnasında başka sağlık sorunları sebebiyle ilaç kullanmanız gerekiyor ise olabilecek yan etkileri en az seviyeye indirilebilmesi için doktorunuza danışın.

Depresyonun tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavi süreci zaman almakta gelişme yavaş yavaş görülmektedir. Aceleci olunmamalıdır.

Mutlaka içinde bulunduğunuz durumdan kurtulmak için çaba harcayın. Ne kadar olumsuz düşünseniz de hayatta olumlu ve güzel şeylerin olduğunu görmeye çalışın. Odak noktalarınızı negatiften pozitife doğru yönlendirin.

Hayatınızı günlük ve haftalık olarak planlamaya çalışılması son derece yararlı olacaktır. Bu plan doğrultusunda yapılacak çalışma,aktivite size meşguliyet kazandırıp,içinde bulunduğunuz ortamdan uzaklaştıracaktır. Kendinize verdiğiniz değer depresyonu aşmanızdaki en önemli kazanımlardandır.

Dostlarınızla ve arkadaşlarınızla temas kurun. Bir yerlere kapanmak,saklanmak depresyonu arttıracaktır. Onlarla olan bağlantınız,duygularınızı paylaşmanız size artı bir katma değer sağlayacaktır.

İntihar düşünceleriniz varsa mutlaka ama mutlaka eşiniz,arkadaşınız ve doktorunuzla mutlaka konuşun. Bu paylaşım krizi aşmanıza yardımcı olacak,anlaşılmanızı sağlayacaktır. Ağır depresyon evresinden çıktığınızda sonunda intihar fikrinin ne kadar yanlış bir karar olduğunu göreceksiniz.


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!