İnsanlar gümlük yaşamları sırasında birkaç saat üren mutsuzluk, keyifsizlik gibi durumlar yaşarlar. Ancak kendinizde hissettiğiniz mutsuzluk, keyifsizlik, birşey yapmak istememe, bitkinlik hali, enerji düşüklüğü, yalnız kalma isteği, tahammülsüzlük, huzursuzluk gibi şikayetlerde uzun süreli devam ediyorsa ve hayattan eskisi kadar zevk almıyorsanız ve bir çıkış yolu bulamıyorsanız bir psikiyatristle görüşmenizde fayda var. Çoğunlukla depresyon ilk dönemlerinde etrafınızdaki insanlar tarafından anlaşılmayabilir. Bu tür şikayetler yaşıyorsanız öncelikle bu durumun bir beyin hastalığı olabileceğinin farkına varmak ve kabullenmek sonrasında yardım almak için bir psikiyatri uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

DEPRESYONDAN KURTULMAK

İnsanlar yaşamları boyunca bazı dönemlerde depresyona girebilmektedir özellikle zorlayıcı yaşam olayları depresyonu tetikleyebilmektedir. Depresyonda olan kişiye çevresi tarafından birçok öneri verilmekte ancak depresyondaki kişi bu önerileri yapacak motivasyonu kendinde görememekte ve çevresindeki insanların tavsiyelerini de yapamadığı için kendini daha fazla suçlamaya başlamaktadır.

Öncelikle bilinmesi gereken şey depresyon çok ciddi bir beyin hastalığıdır. Şöyle bir örnekle açıklamak gerekirse, şeker hastası olduğunuzu düşünün şekeriniz ani şekilde yükseliyor ve siz bu durum nedeniyle doktora başvurduğunuzda size bir takım hayat değişiklikleri önerileri (şekersiz diyet, hamurlu yiyeceklerden uzak durmak, egzersiz yapmak vb.) verildiği gibi aynı zamanda bir ilaç tedavisi başlanmakta ve şekeriniz kontrol altına alınmaktadır. İlaçsız sadece diyetimize dikkat ederek ya da egzersiz yaparak nasıl şekerimizi kontrol altına alamıyorsak çevremizdeki insanların önerilerine uymaya çalışarak ta depresyondan çıkmamız o denli zordur. Hayat çoğu zaman verilen tavsiyeler uyamayan kişi kendini daha kötü hissetmektedir. Depresyondan kurtulmak için öncelikle bir psikiyatri uzmanı ile görüşüp tanının kesinleştirilmesi ve sonrasında ilaç ve/veya psikoterapi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Tabi depresyona bir daha girme ihtimalimizi azaltmak için yapmamız gereken koruyucu faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

-Düzenli spor yapmak

-Düzenli ve sağlıklı beslenmek

-Uyku düzenine dikkat etmek

-Sosyal aktivitelere zaman ayırmak

-Zevk aldığımız arkadaşlarımızla görüşmek

-Stresör faktörleri


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!