Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğuna yönelik tedavi
Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğuna yönelik tedavi

EDUFEEDBACK YÖNTEMİ NEDİR?

Kişinin dikkatini belirli bir noktaya toparlamayı öğreten bir tekniktir. Bu aslında bir bilgisayar programıdır. Kişi bilgisayar ekranında egzersizleri uygularken bir yandan da başındaki kasktan uzayan kablolar sayesinde dikkatini canlı olarak ekranda görebilir. Dikkatini toparlayıp toparlayamadığını, dikkat süresinin ne kadar olduğunu ekranda görebiliyor. Bir nevi kendi kendini de test ediyor. Çoğu zaman öğrenciler sınıfta öğretmenlerini ders sırasında dinlediklerini düşünürler. Ancak ders bittikten sonra işlenen konuyla ilgili soru sorulduğunda cevaplayamazlar. Bunun nedeni öğretmen konuyu anlatırken onların aklından başka başka şeyler geçmesidir veya gündüz rüyalarıdır; küçük ve kısa süreli dalmalardır. Çocuk o an fiziksel olarak orada olsa da aklı beyni başka yerdedir ve işte bu yüzden derste anlatılanlara odaklanamaz ve kaçırır. Hâlbuki çocuğa sorsanız o kesinlikle dersi dinlemiştir. Ve sınavda aldığı kötü notun nedenini de haliyle anlayamaz çünkü o sınava da çalışmıştır. Ancak tıpkı ders sırasında olduğu gibi sınavda da dalgınlıkları olur ve gereksiz işlem hataları yapar. İşte uygulanan teknikle çocuk egzersiz sırasında dalmalarını, dikkatinin hangi noktada dağıldığını ekrandan görür ve düzeltmeye çalışır. Bu teknikte bir diğer önemli nokta da şudur; uzun ev ödevleri pek çok öğrenci son derece sıkıcıdır. Neden ödev yapmak gereksin ki? Bu ödevler neden verilmek zorundadır ki?

Uzun süre alan ev ödevlerinin asıl anlamı; uzun süreli dikkat gerektirmesidir. Ve çocuklar eğer ev ödevini can sıkıcı ve gereksiz olarak düşünürlerse uzun süreli dikkat de veremezler.

Çocukların aklından o sırada başka başka düşünceler geçer, dalabilirler vb..bu teknikte uzun süreli egzersizde tam da bu nokta önemlidir; çocuk egzersiz sırasında kaçıncı dakikadan sonra sıkılıyor ve sıkıldığı zaman ne düşünüyor,ne yapıyor bunu ekranda görebiliyor.

Dikkatini neyin dağıttığını fark ettikten sonra ise bunu önlemenin yolunu da egzersiz sırasında öğreniyor. Ve uzun süreli ev ödevleri çocuk için artık sorun haline gelmiyor. Aynı durum sınavlardaki paragraf soruları için de geçerlidir. Paragraf soruları çocuklar için kâbustur. Hoşlanmazlar. Paragrafın başından sonuna kadar can sıkıntısıyla okurlar ve odaklandıkları nokta paragrafın ne kadar sıkıcı olduğudur. Sıkıcı kelimesine odaklandıkları için de paragrafın neyi anlattığını ve sorunun neyi sorduğunu gözden kaçırırlar. Ve bu teknikte çocuk; paragrafın neyi anlattığını ve sorunun neyi sorduğunu fark eder çünkü tek bir noktaya odaklanabilmeyi öğrenmiştir ki o da sıkıntı değildir.

Odaklanabilmek son derece önemlidir. Odaklanmak nedir? Bir noktaya dikkatini verebilmek, o an sadece onunla ilgili düşünmek, aklının sadece o işte olmasıdır. Bazı insanlar için odaklanmak sorun olmazken toplumumuzun büyük çoğunluğunda odaklanma sorunu mevcuttur.

Ders çalışmak, dersi dinlemek, sınava hazırlanmak, kitap okumak, satranç oynamak, bulmaca çözmek, uzun süreli konuşmalara adapte olmak, konferans dinlemek odaklanma gerektirir. (Ancak tv izlemek veya bilgisayarda saatlerce oyun oynamak dikkat gerektiren eylemler değildir.) Uyguladığımız teknikle kişinin odaklanmasını ve odaklanma süresinin de uzun olmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Eğer sizin de çocuğunuzla ilgili aşağıdaki gibi sıkıntılarınız varsa;

*Çocuğuma bir türlü ev ödevini yaptıramıyorum!
*Evde kardeşleri ile hep kavga ediyor!
*Okulda arkadaş edinemiyor!
*Sınıfta dersi dinleyemiyor!
*Öğretmeni hep dikkatsizliğinden şikâyet ediyor.
*Arkadaşları ile oyun oynayamıyor!
*Zeki olmasına rağmen testlerde bir türlü dikkatini toplayamıyor, bildiği soruları kaçırıyor!
*Çizgi film seyrederken saatlerce kıpırdamadan duruyor ama başka zaman bir türlü yerinde durmuyor.
*Çok dağınık, bir türlü planlı olamıyor!

UYGULANILAN BİR DİĞER ALAN DA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUDUR.
Kullandığımız program günümüzde Amerika'da ve bir çok Avrupa ülkesinde kliniklerde ve özel hastanelerde uzmanlar tarafından kullanılan en son teknoloji ürünü NASA PATENTLİ Dikkat eksikliği hiperaktivite eğitimsel tedaviye destek programıdır. Muayehanemizde uygulanan sistem Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite sorunu olan çocuklarda (6 yaş ve üzeri) ve yetişkinlerde dikkat ve algı problemini en aza indirerek okul başarısı ve iş başarısının artmasına yardımcı olur. Sistem; Amerikan Ulusal Uzay Üssü NASA da da astronotların ve pilotların dikkat seviyelerini artırmak için kullanılmaktadır.

Haftada 2-3 gün 45-50 dakikalık eğitim ile 1 ay sonunda değişiklikler görmeye başlarsınız. Tekniğin uygulandığı kişi artık ödevlerini zamanında bitirmeye 1 ayın sonunda başlar,gündüz rüyaları azalır ve en önemlisi konsantrasyon artar ve kişi artan konsantrasyonuyla birlikte derste dersi dinleyebilir ve sınavlarda dikkat dağınıklığından kaynaklanan işlem hataları ortadan kalkmaya başlar.

Gelişmiş Odaklanma:

Dikkatinizi şu anda görebilseydiniz nasıl olurdu?

Dikkatinizi ekranda görmek konsantrasyonu öğrenmeyi ne kadar kolaylaştırırdı? İşte programımız tam olarak bunu yapar. İşin sırrı programın beyin aktivitelerini izleyen algılayıcılı başlığında gizli. Eğlenceli video oyunlarını kontrol etmek için başlıkla beyin gücünüzü kullanırsınız. Harry Potter veya Star Wars’daki Luke Skywalker gibi düşünce gücünüz ile nesneleri oynatabildiğinizi hayal edin. Programımız ile gerekli becerileri öğreten ve davranışları geliştiren oyunları oynarken, beyniniz mouse ve joystick yerine geçer. Eğlenceli oyunlarımız temel becerileri öğrenmeyi kolaylaştırır. Sistem odaklanmayı ve konsantrasyonu artırmakla beraber fazlasını da sağlar. Dikkat dağıtıcıları yok saymak, hafızayı arttırmak, görsel organizasyon becerisini artırmak, görevi bitirmek ve yönergeleri takip etmek gibi esas becerileri geliştirir.

*İşin sırrı programımızın beyin aktivitelerini izleyen algılayıcı başlığında gizlidir.

Gelişmiş Davranış:

Hiperaktivite ve impulsivite (dürtüsellik) okulda evde sık karşılaşılan sorunlardandır. Sistem çocuğunuzun kendini kontrol etme davranışlarını güçlendirir. Doğru davranışları öğretir. Daha çok odaklanma, daha az kıpırdanma davranışları bir kere kontrol edildikten sonra çocuğunuz daha rahat arkadaş edinebilecek ve okulda daha başarılı olacaktır.

Kıpırdanmalar, mırıldanmalar, hayallere gitmeler ve dürtüsel davranışlar,bağırma ve cezalandırma olmadan şimdi kolayca geliştirilebiliyor.Gelişmiş odaklanma ve dikkat,gelişmiş davranışlara giden yolu açmaktadır.

Gelişmiş Akademik Başarı:

Çocuğunuzun zeki olduğunu biliyorsunuz. DEHB akademik performansı etkileyebilir. Çoğu ebeveynde bunun için kaygılanır. Odaklanma eksikliği, bilgiyi öğrenmeyi güçleştirir ve DEHB’li çocukların okulda arkadaşlarıyla aynı seviyede öğrenmesini engelleyebilir. Programımız sınavlarda dikkati toplamayı, sınıfta öğretmeni dinlemeyi ve düzenli çalışmayı öğretir. Okuduğunu anlamayı artırır. Hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırır . Çünkü sistem sınıfta başarılı olmak için gerekli becerileri geliştirir.


İzmir Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!