Diş beyazlatmanın (bleaching) ömrü ne kadardır ?
Diş beyazlatmanın (bleaching) ömrü ne kadardır ?

DİŞ BEYAZLATMA

Dişlerdeki renklenmelerin hekim kontrolünde dişin minesi üzerine uygulanan beyazlatma materyalleri ile giderilmesi işlemidir.

Dişler sigara, pipo, çay, kahve, kırmızı şarap gibi renklendiriciler, yaşın ilerlemesi, kanal tedavisi, gelişim çağında alınan antibiyotikler (tetrasiklin renkleşmesi), çeşitli sistemik rahatsızlıklar sonucu renkleşir.

Diş Beyazlatma Her Kişiye Uygulanabilir mi?

18 yaşını doldurmuş, dişlerinde kalıtımsal mine hastalığı, ön bölgede geniş kırık ya da dolgu olmayan her bireye beyazlatma işlemi uygulanabilmektedir.

2 tip beyazlatma yöntemi vardır:

Ofis Tipi Beyazlatma : Muayenehane şartlarında beyazlatma ajanı direkt doktor tarafından uygulanır. Yaklaşık 1 saat süren işlemin sonunda dişlerin beyazladığı görülür. Dişetleri zarar görmemeleri için özel bir koruyucuyla kaplanır. Dudaklar da ekartör denilen araçlarla dişlerden uzaklaşır.

Ev Tipi Beyazlatma : .Hastaya özel diş hekimi tarafından hazırlanan şeffaf plaklarla gece ya da gündüz birkaç saatlik uygulama ile yapılan beyazlatma tipidir. Plaklarla beraber beyazlatma ajanı da hastaya verilir. Beyazlatma işlemi hasta tarafından yapılır. Uygulama süresi kontroller sırasında doktor tarafından belirlenir.

Beyazlatma işlemi sadece canlı değil kanal tedavisi görmüş ve bu yüzden rengi koyulaşmış dişlere de uygulanır. Hekim tarafından belli periyotlarla dişin içine beyazlatıcı ajan koyulur. Bu sayede cansız dişler beyazlar.

Beyazlatma ne kadar sürer ? Ömrü ne kadardır ?

Ofis tipi beyazlatma genelde 1-3 seans sürer. Ağır vakalarda ise seans süresi uzayabilir ve ya bir takım ek tedaviler ( kompozit / porselen lamina ) uygulanabilir.

Ev tipi beyazlatmaya ise 7-14 gün devam edilir.

Diş Beyazlatmanın Dişlere Zararı Var Mıdır ?

Diş beyazlatma jelinin halen bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Hekim kontrolünde ve uygun konsantrasyonda yapılması önemlidir. Geçici olarak soğuk veya sıcak içecek içmenize engel olmayacak derece hassasiyet gözlenebilir. Bu durum hekim tarafından uygulanan hassasiyet gidericilerle , basit bir ağrı kesiciyle giderilebilir. Seans sonunda da hekim dişlere flor uygular ve ertesi gün şikayetler oldukça azalır.

Diş Beyazlatma Kalıcı Mıdır ?

Beyazlatmadan sonra dişler olduğundan daha beyaz görünür. Ancak bu durumun devamlılığı ağız bakım alışkanlıklarına , sigara kullanımına, renklendirici yiyecek ve içeceklerin kullanımına bağlı olarak değişir. Düzenli ağız bakımı ile elde edilen beyazlık 3 sene kadar kalabilmektedir. Aşırı sigara kullanan bireylerde ise dişler 1,5 sene kadar sonra eski haline geri döner.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!