Günümüzde her yaşta ortodontik tedavi yapılabildiğinden ve braketlerle yaşamayı tercih etmeyen yetişkinlerin tedaviye giderek daha fazla ilgi ve istek göstermesinden kaynaklanan arayış teknolojinin de gelişmesi ile ortodontik tedaviyi bambaşka bir boyuta taşıdı.

Teknolojinin inanılmaz hızlı bir şekilde gelişmesi ile artık ölçüler hastanın dişleri ve kapanışı ağıza sokulan bir kaşığa gerek olmadan intraoral kamera benzeri bir cihazla taranıyor ve dişlerin çok detaylı ve küçük pixelli görüntüsü özel bir bilgisayar programına yerleştiriliyor. Tedavinin baştan sona bir simülasyonu hazırlanarak üç boyutlu yazıcı sayesinde vakanın bitmiş haline gelene kadarki her aşama için her biri yaklaşık 0.3 mm lik düzeltimler sağlayan sert şeffaf materyalden dişlere kalıp gibi geçen plaklar basılıyor. Üretilen plakları hasta belli bir sırada günde 20-22 saat ve her biri iki hafta olacak şekilde kullanıyor.

1) Hekiminizin ortodontist olması gerekir. Çünkü sadece bir ortodontist bu tedavi planına ne yapıldığını gerçekten anlayarak onay verebilir. Diş hekimleri belki çok basit tedavileri yönetebilirler ama ortodontik tedavi sadece dişleri dizmekten ibaret olan bir tedavi olmadığından tercihiniz ortodontist yönünde olmalı. Eğer yanlış bir planlama yapıldı ise hatanın ortaya çıkması çok uzun bir zaman alacağından hem paranızı hem zamanınızı çöpe atmış, dişlerinizin de sağlığını geri dönülmez biçimde kaybetmiş olabileceksiniz. Simülasyonda gördüğünüz düzgün dişler belki yumuşak dokularınızla uyumlu olmayacak, sedece dişlerinizi dizmiş, kapanışınızı bozmuş bile olabileceksiniz. Bu tedaviyi bir ortodontistten talep etmişseniz plak takmaktan bıkarsanız hiç olmazsa klasik yöntemlerle sizi süratle tedavi edebilir.

2) Hekimden sizin için yapılan tedavi planı simulasyonunu görmeyi istemelisiniz. Konuşma, gülme istirahat pozisyonu gibi dinamik yüz şekillerinizin panoramik ve sefalometrik röntgen analizlerinizin tedavi planı yapılırken gözönünde bulundurulduğundan emin olmalısınız.

3) Hangi markanın kullanıldığını bilmeniz gerekir.

4) Material güvenilirliğini sorgulamanız gerekir.

5) Plaklarınızı kaybettiğinizde kırdığınızda ne yapılacağını ayrıntıları ile anlamanız gerekir.

6) Tedavinin ne kadar süreceği size söylenmelidir

7) Seçilen marka kaç vakayı tedavi etmiştir, kliniğe destek veren ekipte ortodontist var mıdır?

ŞEFFAF PLAKLARIN AVANTAJLARI

1) Plakları çıkarmak sizin elinizde olduğundan çok sosyal bir olayda çıkarabilirsiniz, daha estetik bir tedavi süreci geçirirsiniz. Tedavi belli olmaz.

2) Yemeklerinizi plaklar olmadan yiyebileceğiniz için özgürlük sağlarlar

3) Bakımları kolaydır düzenli fırçalama yeterlidir.

4) Doktorunuzdan plakları belli bir sayıda alırsanız her ay randevuya gitmeniz gerekmez

5) Tedaviyi gerçekten görünmez kılarlar

DEZAVANTAJLAR

1) Klasik tellere göre daha pahalıdırlar

2) Plakları kaybedebilir kırabilirsiniz fazladan epey iş ve masraf çıkabilir

3) İstenen sure takmazsanız tedavide ilerleme sağlanmaz.

4) Planlanandan daha uzun sürebilir.

5) Bazı vakalara uygun değildir, özellikle fazla sayıda diş çekimi gerektiren ve operasyon gerektiren ciddi kapanış problemleri gibi..

6) Ne yaptığını bilmeyen bir hekimin elinde çok ciddi yan etkileri ortaya çıkabilir.

7) Bazı hastalar konuşma ve bulantı sorunu bildirmişlerdir.

Tedavinizde başarılı bir süreç sonunda sağlıklı ve güzel gülüşler dilerim.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!