Dişhekimliği eğitiminde dişimplantları dersleri vardır, ancak stajyer öğrenciler hastalara implant yerleştirmez ve implant üst yapısını yapmazlar.

Cerrahi olarak implant yerleştirilmesi oral cerrahi ve periodontoloji ana bilim dallarında protez bölümü ile birlikte çalışılarak, uzmanlık eğitimi sürecinde öğretilir.

Benzer şekilde protetik diş tedavisi uzmanlık eğitiminde Implant destekli protez planlamaları ve implantların uygulanması sürecinde cerrahlarla ortak çalışma öğretilir.Sonrasında her sınıftan implant destekli protez yapımı öğretilir.

Diş implantlarında, erken dönem ve geç dönem olmak üzere İstatistiksel olarak belirli oranda başarısızlık olasılığı vardır. Uzman hekimler dental implantlardaki başarısızlık oranını en aza indirmek için araştırmaları yakından takip ederler. Birlikte çalıştıkları diğer uzmanlık alanları ile yakın ilişkide olurlar.

Dental implantlar tek diş eksikliğinden başlanarak, çok sayıda diş eksikliğinde de başarı ile uygulanabilir. Tamamen dişsiz hastalara da sabit ve/veya girip-çıkan protezleri destekleyen implantlar yapılabilir.

Diğer bütün dişleriniz sağlıklı iken bir dişinizin ilerlemiş problem nedeniyle çekilmesi gerektiğinde ne yapmalısınız? Diş kronlarının, köprülerinin, implant üst yapılarının, takılıp çıkartılabilen protezlerin en iyi ve doğru şekilde yapılmasını ve sonrasında takibini hangi uzmanlık eğitimi verir? Resmi protez uzmanlığı olan diş hekimine öncelikle muayene olmalısınız. Henüz diş çekimi yapılmadan protez uzmanına başvurursanız, implant cerrahı ile birlikte size en doğru tedavi planını önereceklerdir. Bu tedavi planı iyi ve doğru bir şekilde implant yerleştirmekten sorumlu olan Oral cerrah/Periodontist’le birlikte gerçekleştirilecektir. Belki diş çekilir çekilmez implant yapılmasına, belki de bir süre iyileşme için beklenmesine sizin de istek ve ihtiyaçlarınız dikkate alınarak karar verilir. Yerleştirilecek implantların yerleri, boyları, çapları ve sayıları protez uzmanının önerisi ve cerrahın değerlendirmesi sonucu belirlenir. Yukarıdaki değişkenler belirlendiğinde implant destekli protezin tipi, sınıfı ve başarısı hedeflenir. Protez uzmanı implant cerrahına ameliyat sırasında kullanması için rehberplak (stent) hazırlayabilir. İmplant yerleştirildikten sonar implantın başarısını riske atmayacak, ancak ihtiyaca cevap verebilecek geçici protez yapabilir. İyileşme tamamlandığında implant üstü daimi protezleri yapar ve sizi takip programına alır.

Tamamen dişsiz hastalara endikasyonu olduğunda ve yeterli implantlar yapılabildiğinde implant destekli sabit köprüler yapılabilir. Alt çenede implant destekli protez yapabilmek için kurallara uyan, başarılı olmuş en az iki implant gerekir. Bu tür implant destekli protezde çiğneme kuvvetlerini yine yumuşak dokular karşılamalıdır. Iki implant sadece protezin yan hareketlerini ve ağızdan kolay çıkmasını azaltır. Eğer alt ön bölgeye beş başarılı implant yapılabilirse( implantların boyları, çapları, arktaki konumları, ark formu, enön-enarka implant mesafesi ve hastaya ait kuvvet faktörleri değerlendirilmelidir.) hastaya kendisinin takıp-çıkartmıyacağı, ağızda doğal dişler gibi, fırçalanıp, diş ipi yapılarak temizlenen sabit protezler yapılabilir. Hastamızın durumuna ve ağız şartlarına göre, yine aynı yeterli sayıda ve özellikte implantlar varlığında tamamen implantlar tarafından desteklenen (çiğneme kuvvetlerinin tümünü implantların taşıdığı) takılıp çıkartılabilen protezler de yapılabilir.

Üst çenede ise en az dört- altı başarılı implant destekli protez yapıldığında protezi hem implantlar hemde ağızın yumuşak dokuları desteklemelidir. Üst çene dişsiz hastalarda tamamen implant destekli protez yapılmak isteniyorsa en az yedi implant (boyları, çapları, arktaki yerleri, ark formu ve kuvvet faktörleri değerlendirilerek) yapılmalıdır. En az yedi başarılı implantın desteklediği sabit veya takılıp-çıkartılabilen protezler yapılabilir. Hastanın ve çenelerin durumuna göre implant destekli sabit ve takılıp-çıkartılabilen protezlerin avantaj ve dezavantajları kıyaslanmalıdır.


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!