Halk arasında "çakma diş, vida diş, çivi diş" olarak bilinen implant uygulamalarından bahsetmek istiyorum.
Diş implantlarını basit olarak açıklamak gerekirse, kayıp dişlerin yerine, çene kemiği içine yerleştirilerek diş kökü vazifesi gören titanyum vidalardır diyebilirim. Günümüz diş hekimliğinde doğal diş yerine geçebilecek en iyi alternatif implant uygulamalı protezlerdir. Çünkü konuşma ve fonksiyonda doğal dişe en yakın protetik uygulamadır. Diş implantları, en doğru tedavi seçeneği olarak bilinmelerine karşı bazı kişiler implantlara karşı tedirgindirler. Bunun en büyük sebebi implant uygulaması hakkında duyulan hurafelerdir. Diş implantları eğer doğru bir şekilde uygulanırsa ve implantı olan kişi gerekli ağız hijyenini sağlarsa 10 yıl ve üzerinde ağız içinde fonksiyonda kalabilmektedir. Bu sebeptendir ki diş implantları ağız içi protez uygulamalarında birinci tercih sebebi olmuşlardır.
Şimdi gelelim implantlar her hastaya uygun mudur; İmplantlar kemik gelişimini tamamlamış her hastaya uygulanabilmektedir. Çene kemiğinin yeterli kalınlığa ve uzunluğa sahip ise diş çektirmekten bile daha ağrısız ve basit bir biçimde uygulanabilirler. Eğer bunun aksi bir durum var yani kemiklerde kayıplar var ise ileri cerrahi teknikleriyle implant uygulanabilir özelliğe sahip kemik elde edilebilmektedir.
Diğer önemli ve merak edilen bir konu ise implant tedavisinin ne kadar süre aldığıdır. İmplant uygulamasından sonra yaklaşık olarak 3 aylık bir süre sonunda implant üstü protezler uygulanabilmektedir. Bu süre implantın çene kemiği ile kaynamasını beklediğimiz bir süredir. Sonuç olarak günümüz diş hekimliğinin teknoloji ile bir arada gelişmesi neticesinde diş implantı uygulamalarının başarısı büyük ölçüde artmış ve vazgeçilmez bir tedavi seçeneği olmuştur.
Tekrar görüşünceye dek sağlıklı günler geçirmenizi dilerim.

Şenol ALKAN

İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!