Sanki fırçalamak yetmiyormuş gibi. Hem de günde iki kere. Bir de başımıza diş ipi çıktı. Hepimiz bu ya da benzeri şeyleri söylemiyor muyuz? Yakınmıyor muyuz? Oysaki diş ipi fantastik bir ürün değildir. Dişlerin birbirine bakan tarafları; ne diş fırçası ne (doğal bir temizleyici olan) tükürük ne de gargaraların ulaşamadığı yerlerdir. Bu nedenle de bakteriler kolayca koloni oluşturur ve yaşam alanlarını genişletirler. Yani dişleri çürütür ve kemikleri eritirler. Bu bölgeye girecek ve diş yüzeyini temizleyerek tek şey ise diş ipidir.

Bakteri plağı yapışkan yapıdadır. Bir tırnak ile yerinden kaldırılabilse de yüzeyden tamamen temizlenmesi, fırça ya da ipin tek kerelik hareketi ile olamaz. Ayakkabı boyacılarının ayakkabıları bir bez ile güzelce parlattıklarını görmüşsünüzdür. Aynı yöntemle ipi bez gibi düşünerek ve kullanarak dişin ön ve arka ara yüzeyini parlatmalıyız ki plağı yeterince iyi temizleyebilelim.

Son olarak önemli bir nokta: Diş ipi diş yüzeyinin temizliği için kullanılır, dikkatli kullanılmaz ise dişetinizi kesebilirsiniz. Parmakları ve ipi dişten ayırmadan ve iki parmak arasındaki ipin boyutunu mümkün olduğunca kısa tutarak ipi kontrollü kullanalım. Ama mutlaka kullanalım.

Dr. Demet CAN

Periodontolog
Dişeti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı


İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!