Diş taşı temizliği zararlı mıdır?
Diş taşı temizliği zararlı mıdır?

Diş hekimi tarafından profesyonelce yapılmış diş taşı temizliğinin herhangi bir zararı olmadığı gibi diş ve diş eti sağlığı açısından önemli bir yeri vardır.

Genellikle hastalar şu soruları sorarlar:

‘’Bir kere yaptırdığım için sürekli yaptırmam gerekecek mi?’’

Diş taşı temizliği bir kere yapıldığı için tekrar etmesi gereken bir tedavi çeşidi değildir.Ancak kişinin tükürük yapısı nedeniyle ya da çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak normalden daha sık biriken diş taşları olabilir.Bu diş taşlarının da düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Burada asıl üzerinde durulması gereken 6 aylık rutin kontroller yapılıp,biriken diş taşları var ise bunların birikme nedenlerinin saptanmasıdır.

Örneğin yoğun tükürük yapısına sahip hastalarda tükürük yapısının akışkanlaştırılması açısından şekersiz şeker kullanımı,bol su tüketimi,yumuşak fırça ve partikülsün macun kullanımı diş taşı birikmesini önlemede etkili olacaktır.

Ya da hastanın özellikle uyurken ağız solunumu yaparak uyuması burnundan nefes almaması saptanabilir.Bu durumda da diş taşı oluşumu sıklıkla gözlenmektedir.Hastayı sağlıklı nefes alabilmesi adına bir kulak burun boğaz uzmanına yönlendirmek gerekecektir.

Bu ve daha bir çok nedene bağlı olarak diş taşları birikmektedir.Öncelik birikme nedeninin saptanması ve tedavinin buna göre yapılmasıdır.

‘’Diş taşı temizliği dişlerimin minesinde aşınma yapar mı?’’

Bu da sık karşılaştığımız sorulardan biridir.Profesyonel diş taşı temizliği dişler aşındırılmadan yapılan bir tedavidir.Bu nedenle dişlerde herhangi bir mine zedelenmesine yol açmayacaktır.


Bursa Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!