DİŞ TEDAVİSİ ESNASINDA ÇOCUĞUMA EŞLİK EDEBİLİRMİYİM?

Ağız ve diş muayenesi esnasında çocuğunuza eşlik edebilirsiniz. Tedavi esnasında diş hekimine güven duygusu sağlamış sağlanmış çocuk; ebeveyni olmadan da diş tedavisini yaptırabilir.

Ama çocuğunuz sizi bırakmak istemiyor ise sessiz bir ziyaretçi olarak kalın ki; doktorunuz çocuğunuz üzerinde yeterli hâkimiyet kurabilsin.

Birden fazla gözlemci; birden fazla kişi çocuğa müdahale eder ise karmaşık bir ortam ortaya çıkıp, güvenli ortam oluşturmak ta diş hekimi zorlanacaktır, çocuğunuz da size her istediğini yaptırabiliyor ise bu ortamı çok güzel kullanır.

İLK DİŞ HEKİMİ ZİYARETİNDEN ÖNCE ÇOCUĞUMA NELER SÖYLEMELİYİM?

Çocuğunuz diş hekimini ziyaretinde bilmelidir ki, burası güvenli bir yer. Burada isteğinin dışında kendisine bir müdahale yapılmayacaktır. ’’ Bu tedavilerin yapılması onun faydasına olacaktır.’’ Bunu çocuğunuz mutlaka bilmelidir. 5 yaş altı çocuklar masalsı şeylere inanırlar. Onlara bu konuda hikâyeler anlatabilirsiniz. Çocuğunuzu doktorun mikropları kovalayacak, o sırada dişlerin azıcık gıdıklanacak sonra ona çok güçlü olmanı sağlayacak sihirli bir dolgu yapacak gibilerinden telkinlerde bulunabilirsiniz.

İLK ZİYARET

İlk ziyaret daha önceden belirttiğimiz gibi haberli olmalıdır. Hekiminiz çocuğunuza, özel ayarlanmış saatte bakmalıdır. İlk muayenede ayna, sond yardımıyla muayene yapılır. Siz bu aletleri önceden çocuğunuza anlatabilirsiniz. Küçük bir ayna ile de dişlerini sayacak. Sond ucu sivri bir alettir. Çocuklar doktorun o aleti ağzına batıracağından korkarlar. Bunun asla olmayacağını ona anlatır, sonra bırakın doktorunuz muayenesini yapsın.

BİR ADIM DAHA İLERİ

Beslenme oldukça önemli bir konudur. Şekerlemeler ve çikolatalarla dolu bir ortamda çocuğunuzu bu yiyeceklerden uzak tutmak mümkün değildir. Diş dostu yiyecekler vardır. Bu konuda diş hekiminiz ya da yardımcısı sizi bilgilendirebilir.

ÇOCUĞUMUN FLORÜR’E İHTİYACI VARMI?

Diş çürümesine karşı flour kullanılır. Florür doğal olarak içme suyunun yapısında vardır.

FLOUR----Diş macununda

----İçme suyunda

----Tablet formunda

----Diş hekiminde jel formunda bulunur.

DİŞ HEKİMİNDE FLOUR UYGULAMASI

Jel ya da köpük formundaki flour hekim tarafından çocuğunuza uygulanır.

SÜT DİŞLERİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Kalıcı dişler kadar süt dişleri de gerekli ve önemlidir. Onlar kadar iyi bakılmaları gereklidir. Çiğneme ve sindirime yardımcı olmalarının yanı sıra yerlerine gelecek daimi dişlere de rehberlik yaparlar. Çiğneme fonksiyonu yüz gelişimi için gereklidir. Kemik ve kasların uygun büyüme sağlaması ve konuşma gelişiminin tam olmasında da süt dişleri büyük öneme sahiptir.

ERİŞKİNLERE UYARI!!!


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!