Dişeti hastalıkları "periodontoloji"
Dişeti hastalıkları "periodontoloji"

Periodontoloji diş ve çevresini oluşturan destek yapılara ait (kemik, dişeti sement, periodontal memran) hastalık teşhis ve tedavi yöntemlerini inceleyen bilim dalıdır. Halk arasında yaygın olarak "piyore" veya "diş eti çekilmesi" olarak tanınan ve dişlerin kaybı ile sonuçlanan diş eti hastalıklarının; tedavi amaçlı diş taşı ve bakteri plağının temizlenmesi, cerrahi teknikler ile hastalığın tedavisi ve hastanın ağız ve diş bakımı konusunda bilgilendirilip motive edilmesi bu uzmanlık alanına girmektedir.

Dişeti İltihabı Nedir?

Dişler düzgün temizlenmediğinde, üstlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteri üretirler. Bakteri plakları diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar. Başlangıcı Gingivitis ve ilerlemiş hali Periodontitis diye adlandırılan hastalık ,dişleri saran kemik ve diş eti iltihabının adıdır. Diş eti iltihabı sadece gözle görülen diş etini değil, kemik dokusunu da etkilediğinden kontrol altına alınmayan bir diş eti hastalığı sonuçta çürüksüz dişlerin sallanmasına ve bu dişlerin kaybına neden olur.

Diş eti İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Diş etinde kanama (diş fırçalarken yada kendiliğinden),

Ağız kokusu,

Kırmızı ve şiş diş etleri,

Ağızda tat bozukluğu,

Diş etlerinin çekilerek diş kökünün açığa çıkması,

Sallanan dişler,

Zamanla eğilen ya da çarpıklaşan dişler.

İltihabın bu derecede ilerlemesi genelde ağrısız olduğu için hasta olayın farkında olmayabilir. Eğer hastalık ileri safhaya kadar gelmişse tedavi periodontal cerrahi ile mümkün olmaktadır. Periodontal tedavilerin başarısı ancak tedavi sonrası düzenli ağız bakımının devam ettirilmesi ile mümkündür.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!