Diyafram göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran adaledir.

Bu adalede fıtıklaşma, felç (paralizi) , yükselme (elevasyon), travmaya bağlı yırtılma veya tümör ortaya çıktığında ameliyat ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Aşağıdaki şeklide sol tarafta mide ve bağırsakların göğüs boşluğuna doğru fıtıklaşması görülmektedir. Bu durumda hastada nefes darlığının yanı sıra mide barsak sistemine ait (bulantı, kusma, karın ağrısı gibi) yakınmalar da ortaya çıkar. Bu tür fıtıklar cerrahi olarak düzeltilmezler ise mide ve bağırsakta gangren ortaya çıkabilir.


Diyafram hastalıklarında ilaç tedavileri genellikle yeterli olmadığı için hastalığın ortadan kaldırılması için ameliyat gerekir.Neden Ameliyat Olmam Gerekiyor?

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Diyaframa karın veya göğüs boşluğu açılarak ulaşılabilir. Hangi yol ile girişimi yapmak gerektiğine hastalığın durumu, sağ veya sol tarafta oluşu, hastalığın başlangıcından itibaren geçen süre gibi faktörler değerlendirilerek karar verilir. Ayrıca günümüzde birçok diyafram operasyonu endoskopi yöntemlerle de gerçekleştirilebilmektedir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Risk durumu hastanın yaşına, genel durumuna, ilave hastalık olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Genellikle düşük komplikasyon oranına sahiptir. Ancak, kanama, enfeksiyon ve fıtıklaşmanın tekrar etmesi gibi nadir durumlar ortaya çıkabilir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Ortalama olarak hastane yatış günü 3-4 gündür


İstanbul Göğüs Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!