Diyet planındaki doğru bildiğin 7 yanlış
Diyet planındaki doğru bildiğin 7 yanlış

"Karamsar rüzgardan şikayet eder,

İyimser değişmesini bekler,

Gerçekçi ise yelkenlerini ayarlar." - (William Arthur Ward)

Sen hangi grup içerisindesin? Değişimin bir dizi evresi vardır. En zor olanı da kararlılıktır. Sabır ve motivasyon ise hep seninle yürümelidir bu yolculukta. Konu değişim ise akla ilk gelen yeni yıl ve yeni kararlardır. Ocak ayına el sallama hazır ol bugün ayın 19’u. Dönelim yeni yıl kararlarına %10’nu bile hayat tarzına adapte edemedin değil mi? Ve listenin ilk beşinden birisi kilo kontrolü, eminim!

Tamam bu konuda sana yardımcı olacağım.

İlk adım, gülümse.1 hafta önce Health Behavior and Policy Review, optimist insanlarının daha sağlıklı bir kalbe sahip olduklarını kanıtlayan bir makale yayınladı.

İkinci adım; Hadi diyet listenden haftanın her günü için bir yanlış davranışı çıkaralım.

1)-Kahvaltıda Yeterince Protein Tüketmemek

Diyette yapılan en yaygın yanlış davranışlarından birisidir. Sağlıklı bir kahvaltı seçeneği olarak; yağsız süt ve muz ilave ettiğin 1 kase kahvaltılık gevreği tercih edip ve 1 saat sonra açlıktan şikayet etmeye başlıyorsan doğru yoldayız. Büyük olasılıkla sütten aldığın yaklaşık 8 gram protein senin diğer öğününe kadar tok kalman için yeterli değil. Peki sonra ne oluyor? Karşı koymakta zorlandığın bir atıştırma isteği ya da fazla cömert bir öğle yemeği.

Kahvaltılık gevreğine doymamış asitlerini de içeren rendelenmiş badem ekleyebilirsin. Ya da kahvaltılık gevreğinin yanında örnek protein olan küçük boy bir yumurtaya yiyebilirsin. Bu küçük öneriler tokluk seviyende büyük değişikler oluşturur.

2)-Ara Öğün Faktörü

Sağlıklı bir beslenme planında gün içerisinde ara öğünlere yer vermeni tavsiye ederim. Eğer kahvaltın ile öğle yemeğinin arası 4 saat ve üzeri ise araya bir kuşluk öğünü ekleyebilirsin. Ama çoğu kişi ‘’ara öğün’’ kelimesini idrak edemedi. Ara öğün hakkında bir çok doğru bilinen yanlışlar var. Ara öğün; 200 kaloriden az olmalı. İçerisinde protein veya doymamış yağ asitleri içermeli ya da ikisini de. Böylece daha uzun süre tok kalırsın. Yani bir parça meyve ara öğün için ideal değildir. Son olarak; eğer gerçekten aç değilsen muhtemelen ara öğün yapmana gerek yok.

3)-Öğle Yemeğinde Salata

Zayıflamanın bir numaralı kılavuzu salata. İnsanların diyet kelimesiyle özleştirdiği yiyecek. Peki tüm salatalar sağlıklı mı? Tabi ki de değil. Salatanın hazırlandığı ortam hijyenik olmalıdır. Başka bulaş maddeleri salata hazırlarken ortamda bulunmamalı. Salata malzemeleri taze olmalı. Vitamin kaybını önleme amaçlı yeşil sebzeler elle doğranmalı. Alarm! ’’Salatanız; çok fazla yağlı peynir, krema ve sos içermemeli.’’ Avokado, yağlı tohumlar, yağsız etler ve zeytinyağı eklemelisiniz. Çünkü salatanızdaki sağlıklı yeşillikler içerisindeki A,D,E,K vitaminlerinin emilmesi için yağa ihtiyaç vardır. Benim önerim: Salatanı kendin hazırla ya da gittiğin restoranın mutfağını yemeden önce kontrol et.

4)-Akşam Yemeklerinde Karbonhidrat Tüketmemek

İşte popüler bir hata daha. İster inan ister inanma, akşam yemeğinde hem lezzetli bir kepekli makarna yiyebilir hem de zayıflayabilirsin. Çoğu insan tabağına protein eklemenin karbonhidrat eklemekten daha iyi olduğunu düşünür. Sayılarla aranız nasıl? Hadi biraz dört işlem yapalım. Örneğin; 6 köfte büyüklüğünde ızgara tavuk göğsü 410kalori. Bunun yerine 3 köfte büyüklüğünde ızgara tavuk göğsü yanında 4 yemek kaşığı kahverengi pirinç yersen yaklaşık 100 kalori az alırsın. 6 köfte büyüklüğünde kızartılmış somon yerine 3 köfte büyüklüğünde kızartılmış somon ile küçük boy fırınlanmış patates yersen yaklaşık 120 kaloriyi vücuduna almazsın. Kalori tasarrufunun yanında fazladan posada almış olursun.

5)-Kaçamakların Vücuduna Girmesine Ambargo Koymak

En çok yapılan diyet hatalarından bir diğeri. Ben danışanlarıma ilk olarak ne yemeği sevdiğini sorarım. Evet diyetin kurallarına uyarsak başarılı oluruz. Fakat bir anda tüm sevdiğimiz yiyecekleri hayatımızdan çıkaramayız. Yasaklar her zaman insanı cezbeder. Arada kaçamak yapmak iyidir. Tabi ki abartmamak ve battı balık yan gider kafasını yaşamamak şartıyla. Bir de televizyon izlerken, kitap okurken, telefonda konuşurken veya internette gezinirken yapmayın kaçamaklarınızı. Kilo kaybının anahtarı sağlıklı beslenme programının arasına sevdiğin besinleri de sıkıştırmaktan geçer. Örneğin; patates kızartması yediğinde dünyan başına yıkılmasın. Patates kızartmasının tadını çıkart ki öz şefkatini kaybetme.

6)-Akşam 19:00 Sonra Yemek Yememek

‘’Akşam 19:00 dan sonra yemek yersen yediklerinin 2 katı kalori alırsın’’ kalıbını oturtmuş birileri insanların zihnine. Tabi ki de o saatten sonra yemek yiyebilirsin. Önemli olan tükettiğin besinin miktarı ve kalitesi. Gün içindeki iş yükünden ve stresinden düzenli yemek yemeyip akşam yemeğinde tüm hepsini yemeğe kalkarsan, yolun sonu kilo artışı olur. Yüzde 70 kuralını uygula. Gün içinde alman gereken enerjinin %70’ini akşam yemeğinden önce %30’nu akşam yemeğinde tüket. Akşamın herhangi bir saatine %30 kuralını uyarlayabilirsin. Besinlerin sindirimi için uyumadan 90 dakika önce yersen daha rahat uyursun. Korkma! 19:00’dan sonra yemek yediğinde balkabağına dönüşmezsin.

7)-Bir Sonraki Moda Diyeti Uygulamak

Ne kadar süredir vücudunu denek olarak kullanıyorsun? Bu sene popüler diyet bu. Hemen uygulamalıyım. Düşüncesinde olan o kadar çok kişi var ki etrafımızda. ’’Şişir Beni’’ izleyenler görmüşlerdir Morgan’ın vücudundaki değişiklikleri. Bedenin seninle bir ömür boyu bunu unutma. Eminim sen bu kuralı zaten biliyorsun ama her zaman görmezden geliyorsun. Hızlı kilo kaybedeceği vaat eden diyetleri duyduğunda koş. Belirli bir besin grubunu elimine ederek kilo kaybedeceğini vaat eden diyetleri duyduğunda daha da hızlı koş. Yaşam tarzına adapte edemeyeceğin farklı bir diyet denemek istiyorsan. Tekrar düşün!


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!