Diyette kahve içilir mi?? Sade Türk kahvesiyse neden olmasın! 40 yıllık hatırının yanında yalnızca 7 kalori.

Danışanlarımın özellikle sorduğu şeylerden biri de kahve tüketimi. Gün içinde kahve içmeden duramayanlar diyette kahve içemeyeceklerini sanıp korkuyorlar. Ancak krema, süt,şurup,aroma ve şeker ilaveli kahvelerin aksine Türk kahvesini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Tabi ki yine her şeyde olduğu gibi azı karar çoğu zarar diyoruz. Günlük tüketilmesi gereken kafein miktarını da göz önünde bulundurarak 2 fincanla sınırlandırmanızı tavsiye ediyorum.

Günde 1-2 fincan Türk kahvesinin kafein içeriği nedeniyle kan dolaşımını arttırıcı, dolayısıyla da metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Yağ yakımına katkısı olduğunu da unutmayalım.

Kahve içen bireylerin mental(zihinsel) fonksiyon testlerinde, içmeyenlere göre daha iyi sonuçlar elde ettiklerini gösteren çalışmalar mevcut. Ayrıca Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini de azalttığı düşünülüyor.

Yine kafein içeriğiyle daha aktif ve zinde bir gün geçirmemize yardımcı olur. Özellikle yoğun iş temposundaki bireylerin konsantrasyonunu artırır.

Beyinde bulunan ve uyumamızı sağlayan Adenozin molekülünü bloke eden kafein, depresyon riskini azaltan ve ruh halini iyileştiren Dopamin ve Glutamin moleküllerinin üretilmesini sağlar.

Kafeinin yanı sıra yüksek antioksidan içeriğiyle de depresyon riskini %10 azalttığı düşünülmekte.

Ben de bu konuya yeni bir yorum ekleyerek depresyon riskini asıl azaltanın kahveyi bahane edinen dost muhabbetleri olduğunu bildiriyorumJ


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!